Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

1 Milyon Liraya Restore Edilen Müzenin Temeli Çöktü

Çankırı’da 1905 yılında yapılan ve uzun yıllar çeşitli kurumlara hizmet verdikten sonra 3 yıl önce 1 milyon TL harcanarak restore edilip müzeye çevrilen tarihi binanın temellerinde çökme meydana geldi. Müze süresiz kapatılırken tarihi eserler depolara taşındı.

yapi.com.tr
1 Milyon Liraya Restore Edilen Müzenin Temeli Çöktü

1903-1905 yılları arasında Kör Efe adıyla anılan kalfa İsmail tarafından inşa edilen yapı, 1985 yılına kadar valilik binası, bu tarihten 2012 yılına kadar da Çankırı Adliyesi olarak hizmet verdi. Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu'nun 14 Ocak 1977 tarih ve 286 sayılı kararı ile tescil kaydı bulunan tarihi yapı 2012 yılında Çankırı Valiliği'nce yeni müze binası olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edildi. Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre; bu kapsamda 2014 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 2016 yılında 1 milyon lira harcanarak tamamlandı.

Temelleri su bastı
Hassas dinleme cihazı kullanılarak gece sessizliğinde yapılan incelemede eski bir şehir şebekesinden temele su kaçağı geldiği tespit edildi. Su kaçağının kesilmesinin ardından binada çökme devam edince temelde sondaj yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı; arkeolojik, doğa tarihi ve etnografya olmak üzere 3 bölümden oluşan Çankırı Müzesi'nde lokal güçlendirme yapılıncaya kadar, müzenin süresiz bir şekilde ziyarete kapattığını duyurdu. Güçlendirme çalışmalarının; projelendirme, ihale ve diğer aşamalarının ne zaman yapılacağının ise henüz netlik kazanmadığı ortaya çıktı. Müzede bulunan 20 bin eser zarar görmemesi için toplanarak depolara kaldırıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-milyon-liraya-restore-edilen-muzenin-temeli-coktu-_174098.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!