Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1. Murat Türbesi Restore Edilecek

Kosova’nın Priştine kenti yakınlarında bulunan yaklaşık 600 yıllık Sultan 1. Murat Türbesi ve müştemilatı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet Vakf

NTV-MSNBCb>Kosova’nın Priştine kenti yakınlarında bulunan yaklaşık 600 yıllık Sultan 1. Murat Türbesi ve müştemilatı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet Vakfı ve Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın işbirliğiyle restore edilecek.

Türbe ve müştemilatının restorasyonuna ilişkin protokol, Kültür ve Turizm Bakanlığı salonunda düzenlenen törenle imzalandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, törende yaptığı konuşmada, Ağustos ayında Türkiye ile Kosova arasında tarihi eserlerin restorasyonuna ilişkin bir kültürel işbirliği anlaşması imzalandığını belirterek, bu protokolün de söz konusu anlaşmanın somutlaşmış bir parçası olduğunu söyledi.
Balkanlara ulaşmada Türkiye açısından özel bir önemi olan Sultan 1. Murat’ın türbesinin, Priştine yakınlarında Kosova Ovası’nda bulunduğunu belirten İsen, türbenin Türkiye açısından çok önemli bir konumu olduğunu söyledi.
Türbenin uzun yıllardan beri restorasyon görmediğini ve Kosova’nın geçirdiği savaştan da olumsuz yönde etkilendiğini anlatan İsen, türbenin kötü bir durumda olduğunu söyledi.
İsen, bu protokol ile türbenin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve Kosova’nın katkılarıyla kısa bir süre içinde restore edileceğini bildirdi. Bu işbirliğini Türkiye’nin Kosova ile ilişkileri açısından çok önemli bir başlangıç noktası olarak kabul ettiklerini vurgulayan İsen, “Bu anlaşmanın ardından ilişkilerin çok daha sağlıklı bir zemine oturacağı ve Kosova’daki tarihi envanterin daha kolaylıkla korunup kollanması noktasında bir işbirliği gerçekleştireceğimize inanıyorum.

Bu protokol, sadece restorasyon faaliyeti değil, aynı zamanda Kosovalılar için bir işbaşı eğitimini de gerçekleştirme imkanı sağlayacak. Burada yetişen elemanlar Kosova’nın diğer kültürel eserlerinin restorasyonunda daha sonraki yıllarda görev alacaklardır. Savaştan çıkmış bir ülke olarak Kosova’nın buna çok ihtiyacı var. Çünkü oradaki tarihi objelerin büyük çoğunluğu savaşta ciddi anlamda hasar görmüş vaziyette. Yeniden kendini toparlama sürecine girmiş Kosova’da bu faaliyetin de çalışmalara önemli bir ivme kazandıracağına inanıyorum” diye konuştu.

Türbenin restorasyonu için bir ay içinde ihale çalışmalarına başlayacaklarını ifade eden İsen, restorasyon işini bir yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.
Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kültür Dairesi Başkanı Hasan Zekaj da Türkiye’de yakın akrabaları bulunan Kosovalıların Türkiye’yi yakın bir dost ülke olarak gördüklerini söyledi.
Türbenin restorasyonu için gösterdikleri çaba dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür eden Zekaj, bu işbirliğini kültürün değişik alanlarına da yaymak istediklerini anlattı.
Törende daha sonra Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Nadir Avcı, Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ali Dere, Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kültür Dairesi Başkanı Hasan Zekaj ile BM Hukuk Müşaviri Angela Lenn, işbirliği protokolünü imzaladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, Kosova heyetine, Bakanlık tarafından yayımlanan 2 ciltlik ‘Osmanlı Uygarlığı’ adlı kitabı hediye etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-murat-turbesi-restore-edilecek_20229.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!