Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

1. Uluslararası Çağrılı Afiş Bienali Sergisi Açıldı

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (MÜGSF) 1. Uluslararası Çağrılı Afiş Bienali sergisi, rektörlüğün içindeki Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisinde açıldı.

yapi.com.tr / AA
1. Uluslararası Çağrılı Afiş Bienali Sergisi Açıldı

Fotoğraf: Uğur Aslanhan

MÜGSF Grafik Tasarım Bölümü bünyesinde gerçekleşen serginin açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Nazan Erkmen, dünyanın en önemli afiş sanatçılarının eserlerini bir arada görmenin ve bunları düzenlemenin fakülte açısından büyük bir değer olduğunu belirterek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Grafik Bölümü Araştırma Görevlisi Mehmet Ali Müstecaplıoğlu, çalışmanın aslında 1,5 yıllık bir emeğin ürünü olduğunu ve katılan sanatçılarla tek tek yazıştıktan sonra böyle bir organizasyona karar verdiklerini söyledi.

Sergide, toplam 71 sanatçının olacağını ancak iki sanatçının eserlerinin henüz gelmediğini belirten Müstecaplıoğlu, bu çalışmayı yaparken esasında hem öğrencilerin hem de fakültenin elinde bir arşiv olmasını amaçladıklarını ifade etti.

Arşivin iki yılda bir yenileceğini vurgulayan Müstecaplıoğlu, ''Böylece bütün öğrenci arkadaşlar, dünyanın her yerinde çalışan bütün tasarımcılara daha yakın olacak, onların neler yaptığını görecek ve onlarla iletişim halinde olacak. Aslında iş, anlatmayla değil üretmeyle ilgili. Umarım onlardan feyz alırız ve bu bienal herkese faydalı olur'' dedi.

Açılış süresince fakültenin Müzik Bölümü öğrencilerinden oluşan bir grup, müzik dinletisi sundu. Açılışa turistler de yoğun ilgi gösterdi.

MÜGSF tarafından bu yıl birincisi düzenlenen Uluslararası Afiş Bienali, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 23 ülkeden 56 tasarımcı ve 5 tasarımcı grubunu ağırlıyor. Bienalde ağırlıklı olarak sosyal ve kültürel içerikli afişler yer alıyor.

Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte grafik tasarım iki boyutlu dünyadan, çok boyutlu dünyaya doğru evrimleşirken, hızla yok olan afiş sanatına odaklanan bienal, bu alana gönül veren sanat ve tasarım öğrencilerine ve bu alanda üreten tüm tasarımcılara, dünyanın farklı ülkelerinde üretilen afiş tasarımlarını izleme ve inceleme imkanı sağlıyor.

Bienal Sergisi, 22 Aralık tarihine kadar ziyaretçilerine açık kalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-uluslararasi-cagrili-afis-bienali-sergisi-acildi_83460.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!