Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

10 Milyon Dolarlık Kıl Çadır İhraç Edildi

Arap şeyhlerinin bahçelerini süsleyen kıl çadırlar Uşak’ta üretiliyor. Yılda 3.5 milyon metrekarelik üretim yapılırken Araplara 10 milyon dolar değerinde çadır ihraç edildi.

yapı.com.tr
10 Milyon Dolarlık Kıl Çadır İhraç Edildi

Türkiye’nin önemli ihracat ürünlerinden biri de ‘kıl çadırlar’ oldu. Milliyet'in haberine göre, Uşak’ta çalışma gösteren Asya Çadır firması tabii keçi kılından çadır üretiyor. Üretilen kıl çadırlar, Arap iş adamlarının bahçelerinde kullanılırken Araplara senede 10 milyon dolarlık kıl çadır ihraç ediliyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 2014 senesinde en hızlı büyüyen ilk 100 firması listesinde mevcut bulunan Asya Çadır’ın Yönetim Kurulu Başkanı Umut Karakaya, yaklaşık olarak 25 yıldır çadır imalatı işiyle uğraştıklarını, keçi kılı kullanarak ürettikleri tabii kıl çadırların tamamını Suudi arabistan, Ürdün, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Dubai gibi Arap ülkelerine ihraç ettiklerini belirtti . Kıl çadırların bölge ülkelerde kullanımının geleneksel olduğunu ve zengin Arap iş adamlarının bahçelerini süslemek için kurup çadırlarda vakit geçirdiklerini açıklayan Karakaya, senede 3.5 milyon metrekare üretim yaptıklarını açıkladı.

Karakaya, senelik 10 milyon dolar olan kıl çadır ihracatını Kuzey Afrika ülkelerine de açılarak arttırmayı hedeflediklerini ifade etti .

"Kıl çadır serin tutuyor"

Umut Karakaya, kıl çadırların özelliklerini şu şekilde söyledi : “Kıl çadırlar, dışarıdaki iklim koşullarını içeriye yansıtmıyor, aşırı sıcaklarda kıl çadırların içi dışarıdaki hava sıcaklığından 4-5 derece daha serin oluyor. Ayrıca çadırlar yağmur geçirmediği, kum fırtınalarına karşı dayanıklı olduğu ve bilhassa yılan, akrep gibi hayvanları üzerinde barındırmadığı için tercih ediliyor. Ayrıca Peygamberimiz İnsanlık Uyarıcısı Hz. Muhammed ’in yaşamı boyunca kıl çadır kullandığını bilen Araplar kıl çadır kullanmayı geleneksel hale getirmiş bir cemiyet olduğundan kıl çadır onlar için çok fazla kıymetli.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/10-milyon-dolarlik-kil-cadir-ihrac-edildi_133294.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!