Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

10 Yıldan Uzun Vadeli Konut Kredileri Sektörün Üç Katı Büyüdü

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, konut kredisi almayı düşünenler, faiz artışlarına karşılık olarak çareyi vade uzatmakta buldu. 2011 üçüncü çeyreğinde sektörde konut kredisi hacmi 1,2 milyar TL artarak 68 milyar TL’ye ulaşırken, ikinci çeyrekte 9,5 milyar TL olan 10 yıl ve üzeri vadedeki konut kredileri 3 milyar TL’lik artışla

yapi.com.tr
10 Yıldan Uzun Vadeli Konut Kredileri Sektörün Üç Katı Büyüdü

Enuygun.com’un TCMB verilerinden derlenen analizine göre, konut kredileri 2011 yılının üçüncü çeyreğinde önemli ölçüde hız keserken, sektör genelinden farklı olarak, özellikle 10-15 yıl vadeli konut kredilerindeki hacim artışı dikkat çekiyor. Diğer vadelerde hacim azalırken, 10 yıldan uzun vadeli kredilerin artış hızı yükseliyor.
2011 yılının ilk çeyreğinde konut kredisi hacim artışı 4,6 milyar TL, ikinci çeyrekte ise 4,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte bariz bir biçimde gerileyerek 1,19 milyar TL’ye düşen konut kredisi çeyrek dönem artışının, tüketici güvenindeki azalmadan ve faiz oranlarındaki göreceli artıştan kaynaklandığı belirtiliyor. Yılın başlangıcında bankaların açtığı konut kredisi faiz oranları ortalama olarak yıllık bazda yüzde 9,5 iken, üçüncü çeyrekte yüzde 12,5’e yükselmişti.

Halen sektördeki konut kredisi hacminin yaklaşık yarısını 61-120 ay vadeli konut kredileri oluşturuyor. Ancak kısa vadeli konut kredilerinin toplam içerisindeki payı azalıyor; uzun vadeli kredilerin toplam içerisindeki payı ise giderek artıyor. 2011 yılı üçüncü çeyreğinde 1-5 yıl vadeli konut kredilerinin toplam içerisindeki payı bir önceki döneme göre yüzde 29,3’den yüzde 26,5’e, 5-10 yıl vadeli konut kredilerinin payı yüzde 55,2’den yüzde 53,9’a düşerken; 10 yıldan uzun vadeli konut kredilerinin payı ise yüzde 15,4’den yüzde 19,6’ya yükseldi.

10 yıldan uzun vadeli konut kredilerinde tercih edilen maksimum vadenin 15 yıl olduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Sektörde bu yıl 30 yıl vadeli konut kredisi uygulamaları da başladı ancak henüz çok rağbet görmüyor. 15 yıldan uzun vadeli konut kredisi hacmi 700 milyon TL civarında, yani sektörün sadece yüzde 1’ini temsil ediyor. Aradığı evi bulup konut kredisi alan kişiler ise faiz artışlarına karşılık olarak vade uzatarak taksitleri azaltma yoluna gidiyor” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/10-yildan-uzun-vadeli-konut-kredileri-sektorun-uc-kati-buyudu_89459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!