Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

100 Bin Eve Doğalgaz Yeni İş Fırsatlarıyla Geliyor

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, ''100 Bin Eve Doğalgaz Geliyor'' sloganı doğrultusunda üyelerine yeni iş fırsatları oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

yapi.com.tr / AA
100 Bin Eve Doğalgaz Yeni İş Fırsatlarıyla Geliyor

İZTO'da yapılan 'İzmir'de Tesisatçılık ve İş Fırsatları' toplantısında konuşan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, enerjinin ekonominin can damarlarından biri olduğunu, Türkiye'de 2009 yılında birincil enerji tüketiminde petrolün payının yüzde 31, doğalgazın payının ise yüzde 32 olarak belirlendiğini, petrolün yüzde 92'sinin doğalgazın ise yüzde 97'sinin ithal edildiğini anlattı. Kazançoğlu, Türkiye'de doğalgaz tüketiminin 20 yıldan bu yana artış gösterdiğini, son verilere göre 0,8 milyar metreküpü yerli üretim, 35,8 milyar metreküpü ithal olmak üzere toplam doğalgaz arzının 36,6 milyar metreküpe ulaştığını bildirdi.
    
Doğalgaz tüketiminin 2015 yılında 57 milyar metreküpe ulaşacağının öngörüldüğüne dikkati çeken Kazançoğlu, Türkiye'deki ilk doğalgazın 1989 yılında Ankara'da kullanılmaya başlandığını, İzmir'e ilk doğalgazın 2002 yılında geldiğini, şu anda Türkiye'deki 60 ilde doğalgazın konut ve sanayide kullanıldığını söyledi. Kazançoğlu şöyle konuştu:
    
''Bugün doğalgaz kullanımının artmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması ile tesisatçılık alanında önemli oranda iş olanaklarının oluşması bekleniyor. Bu durum da ülkemiz ekonomisi açısından önem taşıyor. Bu doğrultuda '100 bin Eve Doğalgaz Geliyor' sloganı doğrulutsunda biz de üyelerimize yeni iş fırsatları oluşturmayı amaçlıyoruz.''
    
Şehrin hemen hemen tamamında doğalgaz çalışması olacak
    
İzmirgaz A.Ş Genel Müdürü Burçin Yandımata kurum olarak bugüne kadar 135 kilometre çelik hat, 1256 kilometre polietilen hat kurduklarını, 2011'in ikinci döneminde şehrin hemen hemen bütün yerinde doğalgaz çalışmalarının olacağını söyledi. Yandımata, 2010 yılı itibariyle 2 milyar 405 milyon metreküp doğalgaz dağıtımı yaptıklarını, İzmir'deki doğalgaz tüketiminin her geçen gün daha da arttığını, şu anda 196 bin konut abonelerinin olduğunu, 680 bin konuta doğalgaz arzını yapabilecek kapasitelerinin bulunduğunu, 1 milyon aboneyi hedeflediklerini kaydetti.
    
Geçen yıl İzmir'de 54 bin 799 yeni konutun abone olduğunu, 2011 yılının ilk 3 ayında abone sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 kat daha arttığını anlatan Yandımata, ''2011'de 100 bin abone alacağız'' dedi. İzmir'de doğalgaz bağlantısında yetkili 160 firmadan 20-25'inin toplam abonenin yüzde 50'sinin işini yaptığına işaret eden Yandımata, işini iyi yapan yeni firmalara da ihtiyaç olduğunu kaydederek, ''2005-2006'da iç tesisatın iyi kurulamaması nedeniyle çok zarar gördük. Piyasaya yeni firmaların girmesi ya da firmaların güçlendirilmesi lazım'' diye konuştu.
    
TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mehmet Özsakarya ise 2009 yılında İzmir'deki doğalgaz proje sayısı 15 bin 359 iken 2010 yılında 31 bin 466'ya çıktığını, doğalgaz kullanan abone sayısının her geçen gün arttığını kaydetti. Özsakarya sektörde ara teknik elemanı sorununun olduğunu, bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini vurguladı.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/100-bin-eve-dogalgaz-yeni-is-firsatlariyla-geliyor_86730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!