Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

100 Bin Kişilik Arıtma Urla'ya Hayat Verecek

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı arıtma tesisi, törenle hizmete girdi. İçme suyu isale hattının temelini de atan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Urla’nın kaderini değiştirdik, denizini kurtardık" dedi.

Milliyet Gazetesi
100 Bin Kişilik Arıtma Urla'ya Hayat Verecek

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı arıtma tesisi, törenle hizmete girdi. İçme suyu isale hattının temelini de atan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Urla’nın kaderini değiştirdik, denizini kurtardık" dedi.

Büyükşehir Belediyesi, Yüksek Teknoloji Enstitüsü arıtma tesisinden sonra, Urla Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni de işletime aldı. Başkan Aziz Kocaoğlu, 50 milyon TL’lik yatırımla ilçenin kaderini değiştirdiklerini söyledi, "Urla’nın denizini kurtardık" dedi. Kocaoğlu, Urla İçme Suyu İletim Hattı’nın temelini de attı. İZSU’nun Urla’ya 1 milyon 189 bin TL yatırım yaptığını hatırlatan Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:

"Arıtma tesisinin maliyeti 4 milyon 390 bin TL. İmalatı devam eden yatırımların toplamı 11 milyon 424 bin TL. Ayrıca 26 milyon TL’lik yatırımla da Urla’nın 500 kilometrelik içme suyu şebekesini yenileyeceğiz ve 1.5 yıl içinde tamamlayacağız. Fen İşleri Daire Başkanlığımız da Urla’ya 12 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdi. Yani Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyar 650 milyon TL’lik yatırımının 33’te birini, Urla’nın temel sorunlarını çözmek için harcamış olacağız."

Yarımada kalkınacak

Yarımada’nın, 100 bin yataklı turizm bölgesi olması gerektiğini vurgulayan Kocaoğlu, "Bunun için ulusal yarışma düzenledik. Hedefimiz, Yarımada’yı kalkındırmak. Organik tarımın, şarapçılığın teşvik edilmesi için de çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.

100 bin kişi kapasiteli Urla Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi; ilçe merkezi, İskele, Çeşmealtı, Zeytinalan ve Kabalak yerleşim alanlarının atık sularını arıtacak. Temeli atılan içme suyu iletim hattı kapsamında da 15 kilometrelik içme suyu şebekesi döşenecek. 4 milyon 950 bin TL’lik yatırımla Zeytinalanı’ndaki dört kuyudan temin edilen su, ilçe merkezindeki depoya taşınacak. Böylelikle Urla’nın su sıkıntısı bitmiş olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/100-bin-kisilik-aritma-urlaya-hayat-verecek_67170.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!