Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

100 Bin Konut Yapımıyla İlgili İhalelere Başlanacak

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, 100 bin konut yapımıyla ilgili ihalelere başlanacağını söyledi. Ergezen, Ankara'nın havaalanı yönündeki g

DünyaBayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, 100 bin konut yapımıyla ilgili ihalelere başlanacağını söyledi. Ergezen, Ankara'nın havaalanı yönündeki giriş kısmının düzenlenmesi konusunda da kararlı olduklarını ifade etti.

Dar gelirlilerin konut sahibi olması için Başbakan Erdoğan'ın daha önce 100 bin konut yapılması konusunda talimat verdiğini belirten Ergezen, konuyla ilgili ihalelere başlayacaklarını kaydetti. Ergezen, bu kapsamda Adapazarı'nda 800, Urfa'da bin, Bingöl'de 3 bin, Düzce, Siirt ve Kars'ta da muhtelif sayılarda konut yapılacağını ifade etti.

Sözkonusu konutların 85 ile 120 metrekare arasında planlandığını dile getiren Ergezen, "Ben aslında 100 metrekareden aşağı olmasını istemiyordum ama 85-120 metrekare olarak belirledik" diye konuştu.

Ödeme kolaylığı

Bakan Ergezen, vatandaşların ödeyebilme şartlarına göre 10 ila 20 yıl arasında ödeme kolaylığı getireceklerini vurgulayarak, "İnsanı huzursuz ederek konut yapılabilir mi?" dedi.

Ankara'nın görünümü değiştirmeye çalıştıklarını da belirten Ergezen, özellikle havaalanından şehre geliş bölümündeki görünümün başkente yakışmadığını dile getirerek, burada kapsamlı bir düzenlemeye gideceklerini açıkladı. Yeniden yapılanma için önlerinde kanuni engellerin bulunduğunu, bunu ortadan kaldıracak çalışmaların ise sürdüğünü ifade eden Ergezen, sözkonusu bölgede birçok kurum ve belediyeler arasında yetki kargaşası yaşandığına dikkat çekerek, şahıs arsalarının durumunun da bir sorun teşkil ettiğini söyledi. Ergezen, hedeflerinin önce bölgede yaşayan gecekondudaki vatandaşları ve mülkü olmayanları konut sahibi yapabilmek olduğunun altını çizdi.

Duble yolda tasarruf

Ergezen, duble yol çalışmalarına da değinerek, 102 kilometrelik Aksaray bölünmüş otoyolunun 9 ayda ve yaklaşık 22 trilyon liraya mal olacağını hatırlattı. Kamunun elindeki tüm imkanları da seferber ettikleri bu projenin kendi yöntemleriyle değil de normal bir şekilde ihale edilerek yapılması halinde sadece Aksaray yolunun 15 yılda biteceğini ve 100 trilyon liraya mal olacağını öne süren Bakan Ergezen, 15 yıldır bitirilemeyen Bursa-İnegöl yolunun bir an önce bitirilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat verdiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/100-bin-konut-yapimiyla-ilgili-ihalelere-baslanacak_4381.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!