Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

100 Lira Taksitli Konut için İlk Kazma İstanbul'da Vuruluyor

Pazartesi günü satışa çıkacak konutların ortalama büyüklüğü 48 metrekareden oluşuyor. 28 bin liraya satılacak konutlar için herhangi bir başvuru bedeli ve peşinat istenmezken, ödemeler anahtar tesliminden sonra başlayacak. Kura sonucu konutu almaya hak kazananlar, ayda 100 TL ödeyerek 23 yılda ev sahibi olacak.

Zaman Gazetesi
100 Lira Taksitli Konut için İlk Kazma İstanbul'da Vuruluyor

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yoksullara müjdesini verdiği ayda 100 lira ödeyerek ev sahibi olma projesi hayata geçiriliyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ilk olarak İstanbul Kayabaşı'nda yoksul grubuna yönelik 504 adet konut yapımına başlıyor. Pazartesi günü satışa çıkacak konutların ortalama büyüklüğü 48 metrekareden oluşuyor. 28 bin liraya satılacak konutlar için herhangi bir başvuru bedeli ve peşinat istenmezken, ödemeler anahtar tesliminden sonra başlayacak. Kura sonucu konutu almaya hak kazananlar, ayda 100 TL ödeyerek 23 yılda ev sahibi olacak. Bu arada Kayabaşı'nda alt ve orta gelir grubu için inşa edilen 7 bin 500 yeni konutun satışına ise pazartesi başlanacak.

"Yoksul Grubu Konut Projesi" kapsamında inşa edilecek olan 504 adet konut, 24 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında satışa sunulacak. TOKİ İstanbul Daire Başkanı Niyazi Özdemir, amaçlarının yoksulları ev sahibi yapmak olduğunu söyleyerek, ayda 100 TL'yi ödeyemeyecek olan vatandaşların kiralarının "fakir fukara fonu" tarafından karşılanabileceğini ifade etti. Yoksul grubuna yönelik konutlara başvuru için şu şartlar aranacak: "İstanbul il sınırları içinde son üç yıldır ikamet etmek, daha önce TOKİ'den konut almamak, 30 yaş ve üzerinde olmak (eşi vefat etmiş çocuklu ve dul kadınlarda yaş şartı aranmıyor), sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmamak ve kişinin veya velayeti altındakilerin tapuda herhangi bir gayrimenkulünün olmaması gerekiyor." TOKİ yetkilileri 504 konut için yaklaşık 7 bin müracaat bekliyor. Yoksullara yönelik projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini söyleyen Niyazi Özdemir, şehit ailelerine de bir defaya mahsus olmak üzere kurasız ev vereceklerini söyledi.

504 adet konutun yanı sıra, 5 bin 275'i alt gelir, bin 800'ü orta gelirli vatandaşlara olmak üzere toplam 7 bin konut 24 Ağustos Pazartesi günü satışa sunulacak. 66, 75 ve 84 metrekare büyüklüğünde inşa edilecek alt grubuna yönelik konutların fiyatı 49, 71 ve 79 bin TL olacak. Söz konusu konutlar 228 ile 451 TL taksitlerle 180 ay vadeyle satılacak. Orta gelir grubu için inşa edilecek 118 metrekare konutların fiyatı ise 125 bin TL. Bu konutlara ödenecek peşinata göre 833 ile 875 TL aylık taksitlerle 120 vadeyle sahip olunabilecek. Niyazi Özdemir, Kayabaşı'nda sadece konut yapmakla yetinmeyip, bunun yanı sıra okul, sağlık ocağı, anaokulu, karakol, cami ve hastane de yaptıklarını söyledi. Konut alma hakkı ve konut belirleme kurası ise noter huzurunda 3 Kasım 2009 tarihinde gerçekleştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/100-lira-taksitli-konut-icin-ilk-kazma-istanbulda-vuruluyor_71640.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!