Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

100 Metre Arayla 3’üncü Camiye Bilirkişi de Karşı Çıktı

Kartal'da bakanlığın dini tesis için 7 bin metrekarelik alanı imara açmasına bilirkişi karşı çıktı, "Yasaya aykırı" dedi. Eski İBB Meclis üyesi Doğan: Bölgede iki cami var. Bölgenin ihtiyacı deprem toplanma alanı.

yapi.com.tr
100 Metre Arayla 3’üncü Camiye Bilirkişi de Karşı Çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un Kartal ilçesi Orhantepe Mahallesi’nde bulunan 6 bin 957 metrekarelik alanda plan değişikliğine gitti.

2017’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan Nazım İmar Planıyla söz konusu yerin bir kısmı, ‘dini tesis alanı’ olarak belirtildi. Bakanlık da bunu onayladı. Ancak aralarında CHP’li İbrahim Doğan’ın da bulunduğu kimi isimler, plan değişikliğini yargıya taşıdı. İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nde görülen davaya son olarak bilirkişi raporu eklendi. Bilirkişi heyetince hazırlanan raporda, söz konusu planın ‘kamu yararı taşımadığı’ ve ‘planlama ilkelerine uygun olmadığı’ vurgulandı.

Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre bilirkişi raporunda, şöyle denildi: “Dava konusu plan değişikliğinin donatı standartlarını azaltıcı bir nitelik taşıması nedeniyle planlama ilkeleri ve yasal mevzuat açısından kamu yararına uygunluk taşımadığı kanaatindeyiz. 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği’nin planlama ilke ve teknikleri ile ilgili mevzuat ile getirilen düzenlemelere aykırı olduğu ve bu nedenle kamu yararı taşımadığı konusundaki kanaatimizi sunarız.”

"100 metre arayla iki cami var"
Konuyu yargıya taşıyan isimlerden olan eski İBB Meclisi’nin CHP’li Üyesi ve inşaat mühendisi İbrahim Doğan, BirGün’e konuştu. Yaklaşık 7 bin metrekarelik alanın mülkiyetinin İBB’de olduğuna dikkat çeken Doğan, bölgede 100 metre arayla iki adet camii alanı olduğunu da aktardı. Doğan, şöyle konuştu: “Bakanlık bu dinlenme ve halka açık olan yeri dini tesis alanı yaptı. İlgili alan kısmen de dolgu alanında kalıyor. Hemen bitişiğinde de sit alanı bulunuyor. Diğer taraftan bakıldığında bu alanda yapılaşma yok. Etrafında ve yakınında iki adet camii alanı bulunan yere neden yasalara aykırı bu düzenleme yapılıyor? Bunun izahı yok.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/100-metre-arayla-3uncu-camiye-bilirkisi-de-karsi-cikti_173374.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!