Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

100 Milyon Dolarlık İş Bağlantısı Yapıldı

ABD'de konut finansmanı sisteminde başlayıp, mali sektöre sıçrayan ekonomik kriz tüm sektörler gibi mermercilerin de moralini bozdu, ancak Verona 2008 (Marmomacc) Uluslararası Taş, Dizayn ve Teknoloji Fuarı'na giden Türk ihracatçıları mutlu döndü.

Yeni Asır Gazetesi
100 Milyon Dolarlık İş Bağlantısı Yapıldı

ABD'de konut finansmanı sisteminde başlayıp, mali sektöre sıçrayan ekonomik kriz tüm sektörler gibi mermercilerin de moralini bozdu, ancak Verona 2008 (Marmomacc) Uluslararası Taş, Dizayn ve Teknoloji Fuarı'na giden Türk ihracatçıları mutlu döndü.

Fuardan 100 milyon doları aşan yeni iş bağlantıları ve yeni müşterilerle döndüklerini belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, "ABD ve Batı Avrupa ekonomik krize girse de dünyada parası olan ülkeler ve insanlar var. Afrika'dan 25'in üzerinde ülkenin yanı sıra Güney Kore ve Japonya'dan birçok alıcı ile tanıştık. Fuardan yeni müşterilerle, mutlu şekilde dönüyoruz" dedi.

70 bin ziyaretçi

2-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenen fuara heyet halinde giden Türk doğaltaş ihracatçıları, fuarda önemli başarılara imza attı. Fuarı değerlendiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, kriz ortamında düzenlenen Verona Mermer Fuarı'na endişe ile katıldıklarını belirtti. Erdinç, 4 günlük fuarın sonunda bu endişelerin boşa çıkmasının sevincini yaşadıklarını ifade etti. 70 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda bu yıl ilk kez ABD'li ziyaretçi sayısında büyük düşme olduğunu kaydeden Erdinç, şöyle konuştu:

"ABD'de satışlar ancak 2010'da düzelir. Ama, Arap ülkeleri, Afrika, Uzakdoğu, İngiltere, İrlanda gibi bazı Avrupa ülkeleri hatta Güney Amerika'dan yeni bağlantılar yaptık. Petrol ve doğalgaz zengini Rusya'dan firmalarla tanıştık. ABD'nin yarattığı boşluğu alternatif pazarlarla dolduracağız. Bu açıdan fuar tüm katılımcı firmaları mutlu etti."

Yıl sonu hedefi

Dünya doğaltaş pazarının her geçen yıl büyüdüğüne işaret eden Erdinç, şu an dünyada 30 milyar dolar olan satış hacminin önümüzdeki yıllarda 100 milyar doların üzerine çıkacağını kaydetti. Dünya doğaltaş rezervinin yüzde 40'ına sahip olan Türkiye'nin yıl sonu ihracat hedefinin 1.5 milyar dolar olduğunu kaydeden Erdinç, şöyle devam etti: "Oysa rezervlerimize göre rakam daha yüksek noktalara çıkmalı. Bunun için sektörel teşvik verilmeli. Dünya doğaltaş zengini olan Türkiye, kamu ihalelerinde ve özellikle belediye yatırımlarında yerel taşlarını kullanmalı. Bu adımlar atıldığı zaman 5-10 milyar dolarlık ihracat hedeflerini yakalamak işten bile değil."

Yeni fuar alanı tamamlanmalı

Arslan Erdinç, ayrıca Mart 2009'da düzenlenecek İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın (Marble 2009) Verona Fuarı'ndan öğreneceği çok şey olduğunu vurguladı. Erdinç, "Verona Fuarı'na dünyanın her ülkesinden doğaltaş satmak için firmalar geliyor. Biz de öyle bir fuar yapalım ki, tüm dünya taşları İzmir'de sergilensin. 4 bin olan yabancı ziyaretçi sayısı 40 bine ulaşsın. Bunun için ilk başta Gaziemir'deki yeni fuar alanının hızla tamamlanması gerekiyor. Diğer ihtiyacımız olan şey ise tanıtım" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/100-milyon-dolarlik-is-baglantisi-yapildi_63982.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!