Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"100 Milyon TL Fazladan Verdik"

Ali Sami Yen Stadyumu’nun 34 bin 640 metrekarelik arsası için 16 Nisan 2010’da düzenlenen ihaleyi, Nurol - Aşçıoğlu Konsorsiyumu kazanmıştı. Ancak, konsorsiyumun 416 milyon 500 bin TL’lik teklifle ihaleyi almış olması, pek çok kesimden de eleştiri almasını beraberinde getirmişti. Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, bu konudaki

Milliyet Gazetesi
"100 Milyon TL Fazladan Verdik"

STRONG>Ali Sami Yen Stadyumu’nun 34 bin 640 metrekarelik arsası için 16 Nisan 2010’da düzenlenen ihaleyi, Nurol - Aşçıoğlu Konsorsiyumu kazanmıştı. Ancak, konsorsiyumun 416 milyon 500 bin TL’lik teklifle ihaleyi almış olması, pek çok kesimden de eleştiri almasını beraberinde getirmişti.

Çünkü, kamuoyunda Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu’nun da söylediği gibi, arsanın asıl bedelinin 1 milyar TL olduğu yönünde bir düşünce vardı.

Ali Sami Yen’in yanındaki yaklaşık 24 bin metrekarelik Likör fabrikası arazisinin ihalesini 307 milyon 500 bin TL ile kazanan konsorsiyumda da  yer alan dört isimden biri olan Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, bu konudaki eleştirileri cevapladı.

Başkan Bayraktar da etkili oldu

Ali Sami Yen Stadyumu üzerinde geliştirecekleri projeden elde edecekleri kârın en fazla 80 ile 120 milyon TL arasında değişeceğini belirten Aşçıoğlu, şöyle konuştu: “Kamuoyunda 1 milyar TL’lik arsayı 415 milyon TL’ye satın alıyormuşuz gibi bir hava estiriliyor. 

Arsa bedeli olarak 416 milyon 500 bin TL yüksek bir bedel. Likör fabrikasının arazisi bende olduğu için bu parayı verdim. Yoksa, TOKİ’nin 250 milyon TL’lik ekspertiz değeri ortada.  Eğer, satın aldığımız Likör fabrikasi arazisi olmasaydı, kesinlikle 300 milyon TL’nin  üstüne çıkmazdım. 100 milyon TL fazla ödeme yapmamızda TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da etkili oldu. Canı sağ olsun. Yeter ki İstanbul’a imzamızı atacak bir projeyi hayata geçirelim. ”

‘Ladin’in kapısını bile çaldık’

İhaleye katılabilmek için dünya çapındaki birçok şirketin kapısını çaldıklarına dikkat çeken Yaşar Aşçıoğlu, bu sürecin de oldukça yorucu geçtiğini vurguladı.  Aşçıoğlu şöyle konuştu:

“Bin Ladinler, Credit Suisse, Damac ve Hinduja gibi şirketlerle görüştüm. Hiçbir şirkete burası fizibil gelmedi. Hatta bizim, Likör fabrikasını aldığımız yabancı ortağımızla da temasımız oldu. O da sıcak bakmadı. Konuyu ihaleden iki gün önce Nurol’a açtım. İlişkilerimiz kardeş-ağbi düzeyinde. Hemen kabul edildi. Biz de ihaleye girdik.”

34 bin metrekarelik arsanın 10 bin metrekaresinin parka dönüştürüleceğini belirten Aşçıoğlu, kulelerin taban oturumunun 3 bin 500 metrekareyi geçmeyeceğini söyleyerek, “Neredeyse 30 bin metrekare yeşil alan olacak” dedi.

‘Riskleri Var, Ticari Açıdan Cazip Değil’


Bu tür arazilerde inşaat yapmanın başka riskleri de içerdiğini ileri süren Yaşar Aşçıoğlu, Likör arazisi için oda ve derneklerin açtığı davalar olduğunu ve bu davaların ne zaman sonuçlanacağını bile bilmediklerini vurguladı. Aşçıoğlu, “İnşaata ne zaman başlayacağımız belli değil. Buradan kazanacağımız para, ödediğimiz paranın 3 yıllık getirisine eşit. Burası ticari açıdan cazip değil. Nurol gibi dünya devi bir şirketle, bizim gibi rezidans alanında Türkiye’nin uzmanı olan şirket İstanbul’a kalıcı bir eserle imza atmak için tüm riskleri göze alarak bu ihaleye girdi” dedi.

‘Emlak Piyasası Dip Yaparken Satın Aldık’

Yaşar Aşçıoğlu, Likör fabrikası ihalesini kendilerinin de içinde olduğu  Ofton, Meydanbey ve Omak Konsorsiyumu’nun kazandığını belirtirken, “Bu ihale,  emlak ve para piyasalarının tavan yaptığı Temmuz 2008’de gerçekleştirildi. 71 bin metrekarelik inşaat yapılabilecek 24 bin metrekarelik bu arsa için 307  milyon 500 TL ödedik. Ali Sami Yen arsasına ise 86 bin metrekare inşaat yapacağız. Verdiğimiz rakam ortada. Dünya piyasalarının dip yaptığı ortamda parayı ortaya koyduk. Tüm riskleri alarak bu parayı ödemeye hazırız” dedi.

 

ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/100-milyon-tl-fazladan-verdik_78999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!