Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

100 Tarihi Çeşme Restore Edilecek

Karabük’ün Safranbolu İlçesi’nde, 100 tarihi çeşme restore edilecek. İlçe Kaymakamı İzzettin Küçük, Safranbolu’nun hemen hemen her köşesinde

NTV-MSNBCb>Karabük’ün Safranbolu İlçesi’nde, 100 tarihi çeşme restore edilecek.

İlçe Kaymakamı İzzettin Küçük, Safranbolu’nun hemen hemen her köşesinde bulunan tarihi çeşmelerin, dini bakımdan “cömertliğin”, sosyal açıdan “tanınmışlığın” ve mimari açıdan da “cezbediciliğin” ifadesi olduğunu söyledi.

İslam dönemine ait cami, han, hamam, tekke, medrese ve çeşmelerden oluşan büyük bir kültür hazinesi içindeki Safranbolu’da, tarihi eserlere sahip çıkılması gerektiğini belirten Küçük, “İlçemizde sayıları çok fazla olan çeşmeleri inceledik. Çeşmelerin mimari yapıları ve süsleme sanatları birbirine çok yakın, ayna taşlarında da kabartma motifleri bulunmakta. Ancak, eserlerin üzerinde tahribat yapılarak musluklar koparılmış. Tarihimizin gelecek kuşaklara aktarılması için kampanya başlattık. İlçemizdeki 100 tarihi çeşme, 3 yılda restore edilecek. Restorasyon çalışmalarının masrafları ise yardımsever kişi ve kuruluşlarca karşılanacak. Tarihimize ve kültürümüze ciddi anlamda sahip çıkan insanlarımızın gayreti bizi çok heyecanlandırarak, geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/100-tarihi-cesme-restore-edilecek_11625.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!