Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

100 Yapıya Deprem Kayıt Cihazı

İstanbul'da yerleşim, sanayi ve ticaret bölgelerinden seçilmiş yapılara yerleştirilen 100 deprem kayıt cihazıyla, olası bir depremin bilgilerinin enstitüye iletilerek ön hasar tespiti ve acil müdahalenin yapılması planlanıyor.

Cumhuriyet Gazetesistanbul'da yerleşim, sanayi ve ticaret bölgelerinden seçilmiş yapılara yerleştirilen 100 deprem kayıt cihazıyla, olası bir depremin bilgilerinin enstitüye iletilerek ön hasar tespiti ve acil müdahalenin yapılması planlanıyor. Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Araştırma Enstitüsü ile GSM operatörü Avea arasında yapılan işbirliği çerçevesinde geliştirilen ''İstanbul Deprem Acil Müdahale Projesi'' kapsamında binanın depreme etkisi anında rasathaneye bildirilerek müdahalede öncelik sırası saptanacak.

BÜ Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Deprem Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik , Avea'nın kurduğu sistem ile İstanbul'da iş merkezleri, İş Bankası Kuleleri, Süleymaniye ve Fatih camileri ile Ayasofya Müzesi olmak üzere toplam 100 yapıya deprem kayıt cihazı yerleştirildiğini söyledi.

'50 BİN BİNA AĞIR HASAR ALACAK'

Sistem sayesinde deprem olan bölgenin raporunun İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezi, Birinci Ordu Komutanlığı Doğal Afet Kontrol Karargâhı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezleri'nde bulunan bilgisayar sistemlerine aktarıldığını anlatan Erdik, ''Böylece deprem sonrasında nerede, ne kadar hasar olduğu hakkında ön bilgilere ulaşılmakta'' dedi. Erdik, olası bir İstanbul depreminde 50 bin binanın tamir edilemeyen ölçüde hasar alacağını, 5 bin binada da acil yardım kurtarma çalışmaları yapılacağını dile getirdi. Avea yetkililerinden Veli Murat Çetin ise sistem sayesinde acil müdahale iletişiminde kesinti yaşanmayacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/100-yapiya-deprem-kayit-cihazi_47545.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!