Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

105 Kişinin Öldüğü Binanın Davasında “Kat Malikleri Suçlu” Savunması

Osmaniye'de 105 kişinin hayatını kaybettiği Bilge Sitesi yıkımında tutuklu sanıklardan fenni mesul Haluk Koç, kat maliklerinin binayı güçlendirmeyi reddetmesi nedeniyle yıkıldığını savundu.

yapi.com.tr
105 Kişinin Öldüğü Binanın Davasında “Kat Malikleri Suçlu” Savunması (Fotoğraf: AA)

Osmaniye'de 6 Şubat depremlerinde yıkılan Bilge Sitesi'nde 105 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı. Binanın müteahhitleri Mustafa İpek ve Faruk Pilge ile fenni mesuller Ayhan Gedik ve Haluk Koç tutuklandı. Sanıklar hakkında Osmaniye 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Davanın 3'üncü duruşmasına 4 tutuklu sanık cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Haklarındaki iddialar hatırlatılarak savunmaları alınan müteahhitler üzerlerine atılan suçlamaları reddedip, tahliyelerini talep etti.

DHA’da yer alan habere göre; savunması alınan fenni mesul Ayhan Gedik, bilirkişi raporunda belirtilen eksik ve kusurları kabul etmediğini ve binanın projesinde hata olmadığını ileri sürdü.

Kendisinin 1995 yılında ilk inşaat ruhsatı alınırken binanın fenni mesulü olduğunu, 1996 yılında ise fenni mesullüğü Haluk Koç'un yaptığını belirten Ayhan Gedik, “Bu tarihten sonra benim fenni mesul olarak yargılanmam doğru değildir. 1996'nın nisan ve mayısında inşaata gittiğimde bodrum tabliye betonu döküldüğünü gördüm. Neden benden izin almadıklarını sorduğumda ustabaşı, başlarında Haluk Koç'un olduğunu, onun kontrol ettiğini söyledi. Haluk Koç'a gidip durumu sorduğumda da 'Doğrudur, bundan sonra sorumlu benim. Sen gelmesen de olur' demiştir. Ben de bunun üzerine inşaata bir daha gitmedim.” ifadelerini kullandı.

'Kat malikleri güçlendirmedi'
İnşaat için alınan ruhsatın 8 kat için alındığını, 9 ve 10’uncu katlar için sonradan ek kat izni alındığını ancak projenin buna göre yeniden yapılması gerekirken yapılmadığını ifade eden Ayhan Gedik, kendi yaptığı projenin yönetmeliğe uygun olduğunu ve bu nedenle beraatını talep ettiğini aktardı.

Savunması dinlenen fenni mesul Haluk Koç ise Osmaniye Belediyesi’nce Bilge Sitesi Yapı Kooperatifi üyelerine ve kat maliklerine binanın 1998 yılında yenilenen Deprem Yönetmeliği'ne göre güçlendirilmesi için tebligatta bulunduğunu ancak kat maliklerinin verilen tebligatı yerine getirmeyerek üzerlerine düşen görevi yapmadıklarını iddia etti. Binada gerekli güçlendirmelerin yapılması halinde büyük ihtimalle yıkılmayacağını öne süren Haluk Koç, fenni mesul olarak görevlerini eksiksiz yaptığını ve bu nedenle beraatini talep ettiğini kaydetti. Mahkeme heyeti, sanıkların mevcut hallerinin devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/105-kisinin-oldugu-binanin-davasinda-kat-malikleri-suclu-savunmasi_204976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!