Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

11 Eylül'ün Sembolünü Bu Kez Parasızlık Vurdu

11 Eylül 2001'de Usame bin Ladin'in lideri olduğu El Kaide örgütü tarafından gerçekleştirilen terörist saldırıda yerle bir olan New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ni bu kez kriz vurdu. Yıkılan ikiz kulelerin yerine yapılacak gökdelen ve iş merkezleri inşaatı, ekonomik kriz nedeniyle durma noktasına geldi.

Sabah Gazetesi
11 Eylül'ün Sembolünü Bu Kez Parasızlık Vurdu

11 Eylül 2001'de Usame bin Ladin'in lideri olduğu El Kaide örgütü tarafından gerçekleştirilen terörist saldırıda yerle bir olan New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ni bu kez kriz vurdu. Yıkılan ikiz kulelerin yerine yapılacak gökdelen ve iş merkezleri inşaatı, ekonomik kriz nedeniyle durma noktasına geldi. Projeyi üstlenen Silverstein Properties Şirketi Başkanı Larry Silverstein'in maddi krizi aşacak kritik yardımı alamaması halinde inşaatın yapımına ara verilebileceği bildirildi.

Yıllardır yaşanan aksaklıklar ve maliyeti nedeniyle yavaş ilerleyen proje kapsamında 5 gökdelen, bir merkez bina, alışveriş merkezi, özgürlük anıtı ve gösteri sanatları merkezi bulunuyor. Gerekli mali destek sağlanırsa projenin 2011-2013 yılları arasında tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor. Her ne kadar projenin tamamlanmasında bütçe açık verse de projede yeralan özgürlük anıtının terörist saldırının 10. yıldönümüne yetiştirilmesi için hükümetin teşvik paketinde yardım alınması gündemde.

Tamamlanması 7 milyar $'a bağlı

Sılversteın Properties Başkanı Larry Silverstein, projenin tamamlanması için gerekli olan 7 milyar doların sağlanması için inşaat sahibi olan New York Liman İşletmeleri ile görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Saldırının ardından sigorta şirketinden alınan 4 buçuk milyar doların büyük bölümünün harcandığı bildirilirken, bütçedeki açığın gayrimenkul kredilerinde yaşanan krizle birlikte daha da büyük sorun haline geldiği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/11-eylulun-sembolunu-bu-kez-parasizlik-vurdu_67762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!