Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

11 Milyon Fidan Kampanyasına Ormancılardan Tepki

Orman Bakanlığı’nın “Geleceğe Nefes” adını verdiği ağaçlandırma kampanyasına kimi ormancılar destek verirken kimisi ise tarih seçiminin doğru olmadığını, milyonlarca fidanın ziyan olacağını belirtti.

yapi.com.tr
11 Milyon Fidan Kampanyasına Ormancılardan Tepki

Bakanlığın kampanyası bazı ormancılardan destek görmedi. Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Orman Mühendisi Hüseyin Çetin, kampanyanın dolayısıyla “Milli Ağaçlandırma Günü”nün tarihinin doğru seçilmediğini söyledi.

Independent Türkçe’den Dündar Kale’nin haberine göre; tüm dünyada ve Türkiye’de 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası’nın kutlandığını, ağaçlandırma kampanyalarının düzenlediğini hatırlatan Çetin eleştirilerini şöyle sıraladı: “Ağaçlandırma çalışmalarında esas olan fidan dikimi. ‘11. ayın 11’inde, saat 11’de, 11 milyon fidan’,  güzel bir söylem.  Ama biz bunun gerçeklemesini mümkün görmüyoruz. Doğu Anadolu’da eksi 8-10 derece donda fidan dikebilir misiniz, dikemezsiniz.  İç Anadolu’da sonbaharda damla yağmur düşmemiş. Kupkuru toprağa fidan dikemezsiniz.

33 yıllık memuriyet hayatımın 28 yılı ağaçlandırmada geçti. Çoğu İç Anadolu bölgesinde olmak üzere, 16-17 bin hektar orman çalışmasında bulundum. İç Anadolu’da sonbahar kurak gittiği zaman fidan dikimi yapılamaz. Ancak yağış olursa, toprakta bir rutubet olursa ağaçlandırma çalışması yapılabilir.

Türkiye’de fidan dikim mevsimi değil. Biz bu yüzden bu kampanyayı onaylamıyoruz.  Türkiye’de fidan dikimi için uygun mevsim ilkbahardır. Keşke 11 milyon fidanın hepsi ağaç olsa, biz ormancılar olarak çok seviniriz. Sembolik 50-100 fidan dikerseniz bunu sulayabilirsiniz ama 11 milyon fidanı sulayamazsınız.”

8-9 milyonu zayi olacak
Bu tip kampanyaların Türkiye’nin orman varlığına bir faydasının olmadığını, sadece kamuoyunun çevre bilincine katkı yapabileceğini söyleyen Çetin, dikilecek 11 milyon fidanın en az 8-9 milyonun zayi olacağını ileri sürdü.

Türkiye’deki orman varlığının tehdit altında olduğunu ileri süren Çetin, “Madencilik çalışmaları yüzünden başta Kaz Dağları olmak üzere Türkiye’nin tüm orman alanları şu anda delik deşik olmak üzere. 2004 yılında çıkan bir maden kanunu ile her türlü orman alanında her türlü madene izin verildi. Bu ormanlarda yüz yaşında ağaçlar kesiliyor. Şimdi dikilecek 11 milyon fidan, bu ağaçların yerini 20-25 sene sonra ancak doldurmaya başlayacak.” dedi.

“Zaten 21 Mart vardı”
Ormancılık politikası uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Atmış ise 21 Mart Ormancılık Günü varken, 11 Kasım’ın ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ ilan edilmesini eleştirdi. Atmış, “21 Mart ‘Ormancılık Günü’dür, ağaçlandırma günüdür, ormancılık için bayramdır. Şimdi onu yok sayıp, 11 Kasım’da böyle bir şey yapmak baştan yanlış. 21 Mart üstelik uluslararası bir gündür. Asıl ağaçlandırma bu dönemde olur. Ormancılar ağaçlandırma çalışmalarını 1940’lı yıllardan beri başarı ile yapıyor” diye konuştu.

Bu tür kampanyaların ‘halka şirin görünmek için’ yapıldığını söyleyen Atmış, “Bu işlerde hangi tür nereye dikilmiş, menşei nedir,  bu fidanlar daha sonra varlığını sürdürebilmiş midir, bunların da bir çalışması yok ne yazık ki” dedi.

Kasım ayın ağaçlandırma çalışmaları için uygun olduğunu,  ancak ideal dönemin ilkbahar mevsimi olduğunu belirten Atmış, fidan dikimi için hava ve yağış durumunun da önemli olduğunu aktardı.

Kampanya üzerinden hükümetin orman politikalarını eleştiren Atmış şunları söyledi: “Türkiye’de ormanlar hükümet eliyle yok ediliyor, iktidar ayakta kalabilmek için ekonomiyi güçlendirmek için inşaat sektörünü ihracat sektörünü ayakta tutmak zorunda. Günümüze kadar da hep ormanlardan verdiler. İnşaat sektörüne malzeme sağlamak için, orman sahalarında maden alanları açtılar. Odun üretimini 3 katı arttırdılar. 2003 yılında 13 milyon metre küp odun üretimi vardı. Geçen yıl 20 milyondu, bu sene Bakan Bekir Pakdemirli, 31 milyon metre küpe çıkartacaklarını söyledi. Yani 3 katından fazla bir atış söz konusu.”

“Havalar soğuyunca yapılmalıydı”
İstanbul Üniversitesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik ise “İki tür fidan dikim şekli var. Topraklı ve topraksız fidan. Topraklı fidanları her mevsim dikebilirsiniz. Topraksız fidanların dikimi için ise kış mevsimi uygundur. Türkiye’de havalar çok sıcak gidiyor. Bu yüzden bugünler fidan dikmek için çok uygun değil. İstanbul ve civarında da önümüzdeki günler sıcak geçecek. Bu fidanlar ormanlık alana dikilecekleri için, bir daha sulanma şansları olmayacak. Bir kere su verilecek, sonra doğal yollarla sulanması beklenecek. O yüzden fidan dikimi havalar biraz daha soğuyunca yapılmalıydı.” dedi.

Anadolu’da fidan dikimi için genelde mart ayının tercih edildiğini aktaran Akkemik, “Dikilen her fidan ağaç, fidan dikilen her alan orman olmuyor. ‘Ağaç dikme’ ifadesi kullanılınca insanlar sanıyor ki diktim orman oldu. Bu yüzden doğrusu ‘fidan dikmek’. Bu dikilen fidanların da denetlenmesi lazım, ne kadarının tuttuğu belirlenmeli.  Bunlar yapılmadan bu iş, sadece toplumsal duyarlılık yaratmak dışında işe yaramaz” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/11-milyon-fidan-kampanyasina-ormancilardan-tepki_176031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!