Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

110 Yıllık Ayazma Camisi Restore Edilecek

Yalova'nın Altınova ilçesi Ayazma (Soğuksu) köyünde yerleşim alanının yakın bir bölgeye kayması nedeniyle yıllardır kullanılmayan ve çatısı çöken 110 yıllık cami, restore edilerek ibadete açılacak.

yapi.com.tr/AA
110 Yıllık Ayazma Camisi Restore Edilecek

Boşnak vatandaşların 1893'te yerleştiği Yalova'nın Altınova ilçesi Ayazma (Soğuksu) köyünde 110 yıl önce inşa edilen Ayazma Camisi, eski yerleşim bölgesinde yer aldığı için yaklaşık 40 senedir kullanılmıyor.

Çatısı yıkılan, duvarları ve zemini zarar gören ibadethaneye, köyün şu anki mevcut yerleşim alanından yollar yapıldı.

Çevresinde yavaş yavaş yaşam alanı oluşmaya başlayan caminin tarihi önemini de gözönünde bulunduran İl Özel İdaresi, restorasyon için harekete geçti.

Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, köylerde bulunan tarihi yapıların ihya edilmesi, restorasyonu ve yeniden hizmete açılmasıyla ilgili meclis kararı aldıklarını söyledi.

Boşnak vatandaşların yıllarca kullandığı tarihi Ayazma Camisi'nden günümüze sadece dört duvarının kaldığını belirten Soygüzel, "Tarihi camimizde Sayın Valimiz Muammer Erol ile inceleme yaptık. İnşallah Yalova İl Özel İdaresi olarak restorasyonu ve yeniden ibadete açılmasıyla ilgili süreci yürüteceğiz." dedi.

Soygüzel, incelemelerinin ardından caminin restorasyon sürecini başlattıklarını anlattı.

Caminin, köyün eski yerleşim bölgesinde tepe üzerinde bulunduğunu dile getiren Soygüzel, şöyle konuştu: "Köyün ilk yerleşim yeri, caminin olduğu bölge. Dolayısıyla ilk yerleşim zamanında bu cami yapılmış. Zamanla köy merkezi aşağıya doğru taşınıyor. Orada da yeni bir cami inşa ediliyor. Burada yerleşim kalmayınca bu tarihi cami de doğal koşullara bağlı olarak bu duruma geliyor. Şimdilerde bu bölgede yerleşimler tekrar artmaya başladı. Altınova Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğimiz caminin bulunduğu bölgeye yeni yollar yaptı. Dolayısıyla burası yeniden canlanmaya başladı. Biz de bu canlılıkla eş zamanlı olarak tarihi camiyi yeniden ihya etmeye karar verdik."

Ayazma Camisini, sarmaşıklarla sarılmış, içinde ağaç yeşermiş ve çalılarla donatılmış halde bulduklarını aktaran Soygüzel, öncelikle ekiplerin ibadethane ve çevresinde temizlik yaptığı bilgisini verdi.

Projenin ilk aşama çalışmalarının tamamlanmasının ardından restorasyona başlanacağını bildiren Soygüzel, camiyi kısa sürede yeniden hizmete açmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/110-yillik-ayazma-camisi-restore-edilecek_183466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!