Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Safranbolu'da 17 Tarihi Ev...

116 Yıllık Bina Restore Edilecek

Samsun’da Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin 10 yıl önce çıkan yangında atıl duruma düşen 116 yıllık tescilli tarihi binasının restore edileceği, binayı çevreleyen 3 hektarlık bahçenin ise Kent Park olarak hizmete açılacağı belirtildi.

yapi.com.tr
116 Yıllık Bina Restore Edilecek

Osmanlı Sultanlarından 2'nci Abdülhamit tarafından 1902 yılında yaptırılan Canik Hamidiye Hastanesi’nin binası, sonraki süreçte Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet verdi. Tarihi bina, 10 yıl önce çıkan yangında, hasar gördü. DHA'da yer alan habere göre; atıl hale düşen binanın restore edilmesi, çevresindeki 3 hektarlık alanın parka dönüştürülmesi için proje hazırlandı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, projeyi anlattı.

Bakan Dr. Ahmet Demircan, “Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin arkasına alana taşınmasının ardından, hastane arazisi ve buradaki tescilli bina ile ilgili proje tasarlandı. Söz konusu proje için Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzaladık. Milli Emlak Genel Müdürlüğü projeyi onayladı. Belediyemize tahsisi gerçekleştiğinde söz konusu alan, park haline getirilecek. Tarihi bina korunacak” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımıcısı Zennube Albayrak ise, “Burayı bölge parkı olarak değerlendireceğiz. Alanda yer alan tarihi değerimiz olan tescilli bina ise korunacak. Onu korumak zorundayız. Restore edeceğimiz ve koruyacağımız binamız, sosyal ve kültürel amaçlı etkinliklerde kullanılacak. Burayı komple bir şekilde halka açacağız. Tarihi binamız, kentimizin göbeğinde sosyal alan olarak kullanılacak. Bölgedeki duvarları da yıkacağız. Bu geniş alanı halkımızla bütünleştireceğiz” diye konuştu.

Zennube Albayrak'ın projenin Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından da onaylandığını belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/116-yillik-bina-restore-edilecek_166187.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!