Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

118 Toplantıdan Karar Çıkmadı Rüzgâr Yatırımları Havada Kaldı

Yerli-yabancı çok sayıda yatırımcının rüzgar santrali kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) yaptığı lisans başvuruları 28 aydır sonuçlandırılamadı. Kurul, rüzgar santrali başvurularının alındığı 1 Kasım 2007'den bu yana yaklaşık 118 kez toplandı. Son olarak geçen hafta rüzgar başvurularını gündeme alan Kurul, Türkiye Elektrik

Zaman Gazetesi
118 Toplantıdan Karar Çıkmadı Rüzgâr Yatırımları Havada Kaldı

Yerli-yabancı çok sayıda yatırımcının rüzgar santrali kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) yaptığı lisans başvuruları 28 aydır sonuçlandırılamadı. Kurul, rüzgar santrali başvurularının alındığı 1 Kasım 2007'den bu yana yaklaşık 118 kez toplandı. Son olarak geçen hafta rüzgar başvurularını gündeme alan Kurul, Türkiye Elektrik İletim AŞ'den (TEİAŞ) yeni bir değerlendirme istedi. TEİAŞ'ın görüşüne göre tekli ve çoklu başvuruların ele alınıp sonuçlandırılması bekleniyor. Mevzuat gereği her hafta toplanması gereken Enerji Kuru-lu'nda, 1 Kasım 2007'den bu yana 118 kez kurul toplantısı oldu.

Yerli enerji kaynaklarından rüzgarın elektrik üretiminde kullanılması için EPDK, 1 Kasım 2007'de yatırımcılardan lisans başvurusu yapmaları istemişti. Sadece bir gün kabul edilen başvurularda 78 bin megavat (MW) kurulu güç başvurusu yapıldı. Yerli-yabancı yatırımcılar lisans için 780 milyon lira teminat mektubu verdi. Ancak aradan geçen 2,5 yıllık süre içerisinde Kurul, başvurularla ilgili nihai kararını veremedi. Kurul son olarak 752 başvurudan 400 kadarını iptal etti. Geri kalan 350 lisans başvurusunda ise tekli ve çoklu ayrımı yapılarak ihale yapılması gündeme alındı. Kurul, son toplantısında TEİAŞ'ın yapacağı nihai değerlendirmeyi bekleme kararı aldı.

Rüzgar enerjisi yatırımcıları, mevzuatın sık sık değişimesinin de 1 Kasım başvurularının sonuçlanma sürecini geciktirdiği görüşünde. Yatırımcılara göre TEİAŞ, geçtiğimiz yıl rüzgar santrali kurulacak bölgelerdeki bağlantı noktalarını belirledi. Tam 'iş bitti' denilirken bir yönetmelik değişikliği oldu ve kurulacak rüzgar türbinlerinin ulusal elektrik iletim sistemine bağlantılarında değişiklik yapıldı. Bu sefer TEİAŞ'ın yaptığı önceki çalışma boşa gitmiş oldu ve yenilenmesi gerekti. Dolayısıyla sürekli mevzuat değişikliği, yatırımları engelledi. Oysa 1 Kasım öncesinde de EPDK rüzgar başvurusu aldı, mevzuat vardı ve bu santrallerin bazıları da işletmeye geçti. Ne olduysa, kasım başvuruları tıkandı. EPDK yetkilileri, TEAİŞ'tan gelecek son değerlendirmeye paralel tekli başvurulara lisans verilebileceği, çoklu başvurularda ise yarışma olacağı bilgisini verdi.

Türkiye'de halen rüzgar enerjisinde toplam kurulu güç 753 megavat. 2009 yılı Aralık ayında Türkiye toplam elektrik üretiminin yüzde 1,3'ü rüzgardan elde edildi. Enerji Bakanlığı verilerine göre Türkiye'nin rüzgar potansiyeli 40 bin megavat, çok verimli potansiyel ise 8 bin megavat. 1 Kasım 2007'de yapılan toplam başvuruları kurulu gücü 78 bin megavat. 2007 yılı sonunda rüzgarda kurulu gücü sadece 147 megavat olan Türkiye, 2 yılda Belçika, Norveç ve Polonya'yı geride bırakarak Avrupa'da 13'üncü sırada yer aldı. 2007'deki başvurular sonuçlandırıldığında yeni yatırımlarla rüzgar enerjisi kurulu gücünün 2 yıl sonra 2 bin 200 megavata ulaşması öngörülüyor.

Elektrik üretiminde kaynakların payı*

Kaynak Pay (yüzde)

Doğalgaz 49,6
Linyit 18,8
Hidrolik 18,3
İthal kömür 7,0
Fuel oil 2,3
Taş kömürü 1,7
Rüzgar 1,3
Jeotermal 0,3
Asfalt 0,3
Diğerleri 0,4

*Aralık 2009, TEİAŞ

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/118-toplantidan-karar-cikmadi-ruzgar-yatirimlari-havada-kaldi-_76646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!