Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'12 Günlük İhracat 3.4 Milyar Dolar Oldu, Devler Liginde Kalmaya Devam'

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin 12 günlük temmuz ayı ihracatının 3 milyar 416 milyon dolar olduğunu açıkladı. İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) tarafından düzenlenen, 2009 yılında en fazla ihracat yapan şirketlerin ödüllendirildiği törende konuşan Çağlayan, küresel krizin en yoğun yaşandığı ortamda, 2009’da ihracat yapmanın daha zor

Radikal Gazetesi
'12 Günlük İhracat 3.4 Milyar Dolar Oldu, Devler Liginde Kalmaya Devam'

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin 12 günlük temmuz ayı ihracatının 3 milyar 416 milyon dolar olduğunu açıkladı. İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) tarafından düzenlenen, 2009 yılında en fazla ihracat yapan şirketlerin ödüllendirildiği törende konuşan Çağlayan, küresel krizin en yoğun yaşandığı ortamda, 2009’da ihracat yapmanın daha zor olduğunu belirtti. Çağlayan, geçen yıl Türkiye’nin ihracatının 100 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini hatırlatarak, böylelikle Türkiye’nin 100 milyar doların üzerinde ihracat yapan 32 ülkeden biri olduğunu ve devler liginde kalmayı başardığını kaydetti. Dünya mal ticaretinin kriz öncesi döneme göre daraldığını belirten Çağlayan, yapılan istatistiklerde dünya mal ticaretinin kriz öncesi dönemlere dönmesinin 2011 sonundan önce zor olduğunun görüldüğünü söyledi.

Çağlayan, artık ihracatın eski usullerle yapılmasının söz konusu olmadığını anlattı. Rekabetin şartlarının ve şiddetinin değiştiğini vurgulayan Çağlayan, “Artık büyük balık küçük balığı yutmuyor. Bu dönemde hızlı balık yavaş balığı yutuyor. Bu dönemde bütün stratejimizi buna göre yaparak, dünyanın bütün ülkeleriyle temas halinde olmamız gerekiyor. Buna göre bir strateji gerçekleştirdik” dedi.

Çağlayan, Türkiye’nin ihracatını, ihracat odaklı bir üretim stratejisi çerçevesi üzerine monte ederek gerçekleştirebileceğini kaydederek, şu anda kurdukları ülke masalarıyla 60’dan fazla ülkenin tek tek dış ticaret rakamlarını analiz ettiklerini, hangi ülkenin nereden hangi ithalatı yaptığı ve Türkiye’nin bu ülkelere neden ihracat yapamadığını inceleyerek buna göre politikalar ürettiklerini ifade etti.

Çağlayan, Orta Vadeli Program’da Türkiye’nin ihracat hedefinin 107.5 milyar dolar olduğunu anımsatarak, şu andaki rakamların 2010 yılı hedeflerinin aşılacağını gösterdiğini belirtti. Çağlayan, şunları söyledi: “12 günlük temmuz ayı ihracatı da 3.4 milyar dolar. Bunu üst üste koyduğumuz zaman 2010 itibarıyla 1 Ocak’tan 12 Temmuz itibarıyla ihracatımız şükürler olsun 58 milyar doları geçti.”

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/12-gunluk-ihracat-3-4-milyar-dolar-oldu-devler-liginde-kalmaya-devam_81051.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!