Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

12 Hintli Firma Yatırım İçin Hazırlık Yapıyor

Birçok Hintli firma Türkiye'de yatırım olanaklarını araştırıyor. RITES, yatırım için görüşmelere başladı. Üç ünlü otel zinciri, enerji devi Reliant da dahil 12 şirket yatırım hazırlığı içerisinde.

Milliyet Gazetesi/Eylem Türkb>Hindistanlı yatırımcıların ilgisinde büyük artış yaşanıyor. Hintli firmalar çelik, bakır gibi madencilikle de ilgileniyor. İlaç firmalarının da ilgisi var. Ircon International ve Rail India Technical and Economic Services (RITES), Türkiye'de yatırım için görüşmelere başladı. Üç ünlü Hint otel zinciri, enerji şirketi Reliant, Türkiye'de yatırım arayışında. Hindistan demiryollarına bağlı Ircon International ve RITES şirketleri otoyol, köprü inşaatı gibi alanlarla ilgileniyor.

PwC Türkiye Başkanı Cansen Başaran Symes, "Hintli firmaların Türkiye'ye yatırım konusuna büyük ilgisi var. PwC'nin Hindistan ofisiyle son dönemde çok çalışmaya başladık. Üzerinde çalıştığımız böyle çok proje var. Çin'den de yatırım gelmeye başladı. Bu da dinamiklerin değiştiğini gösteriyor. Artık gelişmekte olan ülkeler sadece yatırımcı beklemiyor. Onlar da yurtdışına yatırım yapmaya gidiyor. Çin'den de yatırım gelmeye başladı. Bu da dinamiklerin değiştiğini gösteriyor" dedi.

Küresel boyutta ilgi
Türkiye'nin belli bir trend yakaladığını söyeyen Başaran Symes, şunları söyledi: "Bu trendin dünya ekonomisindeki belli çalkantılardan birebir ve hızla etkileneceğini düşünmüyorum. Tabi ki temkinli bakmak lazım. Ama son dönemde hükümetlerin Türkiye'yi yatırım yapılması gereken ülkeler arasına alıyorlar. Mesela Türkiye İngiltere hükümetinin yatırım yapılması gereken ilk on ülke önerisi içinde.Bugün Avrupa'daki birçok ülke Türkiye'yi daha çok tanımak için ciddi çabalar gösteriyor. Türkiye küresel boyutta bir ilgi yarattı." Kurum olarak yabancı ilgisinde herhangi bir azalma görmediklerini söyleyen Başaran Symes, "Belli bir trend var ve devam ediyor. Özel fonlar bu yatırımlarda şu anda ön planda. Türkiye bugün global şirketlerin gündeminde yükselen bir piyasa" diye konuştu.

Taj da dahil üç ünlü Hint otel zinciri, enerji şirketi Reliant, Türkiye'de yatırım arayışında. Bir başka Hintli firma şeker fabrikaları özelleştirilmesiyle ilgileniyor.
İki ülkenin Yatırım Promosyon Ajansları temas halinde. Geçtiğimiz aylarda, otomotiv, bilgi teknolojileri, enerji, ilaç, maden ve şeker sektöründe faaliyet gösteren 12 şirketin yatırım hazırlığı içerisinde olduğu açıklandı. Hintli bir şeker şirketinin şeker ihalesine girmesi bekleniyor.

Köprü, otoyol, şeker...
-Hindistan demiryollarına bağlı Ircon International ve RITES şirketleri otoyol, köprü inşaatı gibi alanlarla ilgileniyor.
-Çorlu'da yatırımı bulunan, alanında dünyanın en büyük beşinci firması olan Polyplex 50 milyon dolar ek yatırım planlıyor.
-Sabiha Gökçen Havalimanı işletmesi ihalesini 2.7 milyar dolarlık teklifle kazanan konsorsiyumdaki GMR de bir Hint şirketi.
-Petrol şirketi Indian Oil Corp (IOC) Çalık Grubu ile Ceyhan'da yapılacak 5 milyar dolarlık rafineri projesi için ortaklık aşamasında.
-Demir-Çelik devi ArcelorMittal ve Borusan Holding, yüzde 50 ortaklıkla, 500 milyon dolarlık yatırımla Gebze'de 4.8 milyon ton kapasiteli sıcak sac tesisi kurma kararı aldı.
-Bir başka çelik şirketi Jindal paslanmaz çelik, krom madeni, termik santral alanlarında yatırım kararı aldı. İlk aşamada 500 - 600 milyon dolarlık yatırımla termik santral kurmayı planlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/12-hintli-firma-yatirim-icin-hazirlik-yapiyor_59673.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!