Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

12 Yıl Sonra Nihayet

17 Ağustos 1999 depreminin 12. yıldönümüne günler kala, Ulusal Deprem Stratejisi ile ilgili çalışmalarda “nihayet” sona gelindi. İktidarda 9. yılına yaklaşan AKP iktidarının 17 Ağustos’ta açıklamaya hazırlandığı strateji planına göre, deprem gözlem ağları geliştirilecek, kurumlar arası koordinasyon güçlendirilecek, erken uyarı sistemi

Cumhuriyet Gazetesi17 Ağustos 1999 depreminin 12. yıldönümüne günler kala, Ulusal Deprem Stratejisi ile ilgili çalışmalarda “nihayet” sona gelindi. İktidarda 9. yılına yaklaşan AKP iktidarının 17 Ağustos’ta açıklamaya hazırlandığı strateji planına göre, deprem gözlem ağları geliştirilecek, kurumlar arası koordinasyon güçlendirilecek, erken uyarı sistemi geliştirilecek, tsunami erken uyarı sistemi kurulacak, deprem haritaları güncellenecek ve bina envanteri çıkartılacak.

Plana göre öncelikle deprem kayıplarının tahmini ve deprem senaryolarının hazırlanma esasları belirlenecek ve ülke genelinde yaygınlaştırılacak. Deprem müzeleri kurularak yaşananların toplum tarafından yeniden anımsanması sağlanacak.

Deprem Bilgi Bankası

Depremle ilgili bilgileri ve istatistikleri içinde barındıracak, Ar-Ge çalışmalarının koordinasyonunu yapacak Deprem Bilgi Bankası kurulacak. Depreme karşı kentlerin daha tedbirli olmaları için büyük ölçekli fay haritalarıyla sismotektonik haritalar hazırlanacak. Deprem tehlike haritaları hazırlanacak.

Önlemler çerçevesinde bir diğer önemli çalışma da “bina envanterlerinin çıkarılması” olacak. Buna göre Türkiye’deki bina envanteri çıkarılacak ve mevcut yapılar hasar görebilirlikleri ve riskleri esas alınarak gruplandırılacak.

Okullarda eğitim

Stratejinin eğitim boyutunda ilk ve ortaöğretimde afet ve acil durum tabanlı bazı dersler eğitim programlarına alınacak. Öğretmenlere afet ve acil durum ile afetlerden korunma hakkında eğitim verilecek. Polis, itfaiye, sağlık, arama-kurtarma gibi görevlerde çalışanların da afet yönetimi konusunda bilinçlendirilmesi sağlanacak. Yapı yasası ve kentsel dönüşüm yasaları çıkartılacak. Zorunlu Deprem Sigortası yaygınlaştırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/12-yil-sonra-nihayet_88730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!