Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Sarayda Öyle Her Aklınıza...

120 Milyar YTL’lik Konut Portföyü Bankaların İştahını Kabartıyor

Mortgage ile birlikte önümüzdeki 10 yıllık süreçte konut kredilerinde önemli bir talep artışı bekleyen bankacılık sektörü, bu dönem için hesaplarını daha şimdiden yapmaya başladı. Önümüzdeki 10 yıl içinde 1.5 milyon kişinin kredi kullanarak konut sahibi olacağını planlayan bankalar, toplam portföyün de 120 milyar YTL’ye çıkacağı tahminlerini

Hürriyet Emlak/Esra Sahicib>Mortgage ile birlikte önümüzdeki 10 yıllık süreçte konut kredilerinde önemli bir talep artışı bekleyen bankacılık sektörü, bu dönem için hesaplarını daha şimdiden yapmaya başladı. Önümüzdeki 10 yıl içinde 1.5 milyon kişinin kredi kullanarak konut sahibi olacağını planlayan bankalar, toplam portföyün de 120 milyar YTL’ye çıkacağı tahminlerini yapıyor. Bankacılar, konut kredi faiz oranlarının da yüzde 0.80 ile yüzde 0.90 arasında hareket edeceği öngörüsünde bulunuyor.

Bankalar önümüzdeki 10 yıllık süreçte mortgage ile birlikte artması beklenen rekabete odaklandı. 2015 yılına kadar 1.5 milyon kişiye kredi kullandırmayı planlayan sektörde, toplam portföyün de yaklaşık 120 milyar YTL düzeyine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu dönem içinde kullanılacak kredi büyüklüğünün ise 75 bin YTL düzeyinde olması, faizlerin ise 0.80-0.90 arasında hareket edeceği öngörülüyor.

Bankacılık sektörü, 2005 ve 2006 yılını konut kredileri açısından oldukça başarılı geçirdi. 2005 yılının başından itibaren düşen faiz oranları ve uzayan vadelerle birlikte konut sahibi olmak isteyen tüketiciler, bankaların kapısını aşındırdı. Son 5 yıllık döneme bakıldığında ise 600 bin kişi konut kredisi kullanarak ev sahibi oldu. 2006 yılı sonuna gelindiğinde toplam konut kredi portföyü de 22 milyar YTL’ye ulaştı. Önümüzdeki dönemde konut kredi kullanım hızının devam etmesi beklenirken, 2015 yılına ilişkin yapılan araştırmalara göre konut kredi portföyünün Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) yüzde 15’ine ulaşacağı ve toplam portföyün de 120 milyar YTL düzeyine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu dönem içinde toplam 1 milyon 500 bin kişinin konut kredisi kullanması beklenirken, kullanılacak kredi büyüklüğünün ise ortalama 75 bin YTL düzeyinde olması öngörülüyor. Bankalar, bu dönemde kredi kullanması beklenen 1.5 milyon kişiye dönük olarak çeşitli çalışmalar yaparken, mortgage sistemiyle birlikte kredi kullandırması beklenen diğer şirketlerle de rekabete hazırlanıyor.


Mortgage Beklentisi


Konut talebini artıracak en önemli unsurların başında Mortgage’nin işlerlik kazanması geliyor. Mortgage’nin yasalaşmasıyla birlikte beklemede olan tüketicilerin ’kira öder gibi ev sahibi olma’ hayalini gerçeğe dönüştürecek. 2006 yılında uygulamaya geçilemeyen sistemin bu yılın ikinci yarısında devreye gireceği öngörülüyor. Henüz sistem işlerlik kazanmasa da bankalar konut kredilerine yönelik tüketicinin talebini canlı tutacak çalışmalara devam ediyor. 2007 yılına ilişkin yapılan projeksiyonlarda konut kredilerine ilişkin yatay bir seyir bekleniyor. Mortgage’nin büyük bir beklenti yarattığını dile getiren bankacılar, sistemin işlerlik kazanmasıyla birlikte kredi kullanımında bir patlama gündeme geleceği yorumlarını yapıyor.

Portföy 120 Milyar YTL

Kredi kullanımına yönelik olarak önümüzdeki 9 yıllık döneme ilişkin yapılan projeksiyonlar ise hayli çarpıcı. Resmi kayıtlara göre, 70 milyona ulaşan ülke nüfusunun 2015 yılında 80 milyon kişiyi aşacağı tahmin ediliyor. Buna göre artan nüfusla birlikte bu döneme kadar konut açığının da 7 ile 8 milyona ulaşması beklenirken yeni konut açığının ise 3.5 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Bankacılar buradan hareketle 2015 yılına kadar konut kredi kullanımının da hızlı büyüyeceğini öngörüyor. Buna göre 2015 yılına gelindiğinde toplam konut kredi portföyünün 120 milyar YTL’ye ulaşması öngörülüyor. Bu artışında konut kredilerinin GSMH içindeki payını yüzde 15’e taşıyacağı varsayılıyor.


1.5 Milyon Kişi Kullanır

9 yıllık dönemde ilave kullandırılacak kredi büyüklüğünün 100 milyar YTL civarında olması hedefleniyor. Ortalama kullanım miktarının ise 75 bin YTL civarında gerçekleşmesi öngörülüyor. Bu dönemde yaklaşık 1 milyon 500 bin kişinin konut kredisi kullanacağı hesaplanıyor. Bankaların gözü şimdi kredi kullanması beklenen 1 milyon 500 bin kişiye çevrilmiş durumda. Ülke ekonomisinde şok bir kriz yaşanmaması durumunda bu rakamlara çok rahat ulaşılacağı belirtilirken, mortgage ile birlikte uygulanacak olan değişken faizinde etkisiyle faizlerin 0.80-0.90 seviyesinde hareket edeceği ifade ediliyor. Buna göre aynı dönemde 0.80 faizle 100 bin YTL’lik bir kredi için 240 ay (20 yıl) vadede ödenecek aylık taksit tutarı da 970 YTL olacak. Bankacılar, konut kredi kullanımında önemli rol oynayan faizlerin gerilemesiyle kredi kullanımının orta gelire de hitap etmeye başlayacağını savunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/120-milyar-ytllik-konut-portfoyu-bankalarin-istahini-kabartiyor_51639.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!