Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

14 Bin Ev Sahibine ‘Peşin Öde, Ucuz Kurtul’ Daveti

Toplu Konut İdaresi, yaptırdığı inşaatları üstlenen müteahhitlere ödeme yapabilmek için, daha önce konut sattığı 14 bin kişiye yönelik bir kampanya başlatıyor.

Hürriyetoplu Konut İdaresi, yaptırdığı inşaatları üstlenen müteahhitlere ödeme yapabilmek için, daha önce konut sattığı 14 bin kişiye yönelik bir kampanya başlatıyor. TOKİ’den konut alanlar, kalan borçlarını peşin öderlerse toplam tutarda yüzde 20 indirim uygulanacak. TOKİ, kampanya ile 200 milyon YTL gelir bekliyor.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), önceki yıllarda teslim ettiği 14 bin konutun sahiplerine, borçlarını peşin ödeyip tapularını hemen almaları için yeni kampanya başlatıyor. TOKİ’nin 19 Eylül’den itibaren başlatacağı kampanya uyarınca, konut sahipleri, ilgili bankalara başvurarak, borçlarını yüzde 20 indirimle kapatabilecek. Kampanya kapsamında, Ankara Eryaman 5. etap, Bilkent, Ümitkent, Samsun Kurupelit, Kars, Kars 2. etap, Bozcaada, Gökçeada, Şanlıurfa, Erzincan, İzmir-Mavişehir, İstanbul-Bahçeşehir, Ataşehir, Sinanoba, Mimaroba, Bizimkent, Gebze-Mutlukent, Emlakkent projelerindeki konut sahipleri Ziraat Bankası’na, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, İzmit-Yahyakaptan projelerindeki konut sahipleri Vakıflar Bankası’na, İstanbul-Halkalı 3. etap projesindeki konut sahipleri Halk Bankası’na başvurarak, borçlarını yüzde 20 indirimle kapatabilecek veya bunun için kredi kullanabilecek.

KREDİLİ ALTERNATİF:

Kampanya, 19 Ekim’e kadar sürecek. Kampanyadan daha çok sayıda kişinin yararlanması için TOKİ, konut kredilerini devreye sokacak bir sistem geliştirdi. Buna göre parası olan vatandaş, borcunun tamamını ödeyerek yüzde 20 indirimden yararlanacak. TOKİ, 10-15 yıl vadeli konut sattığı için vatandaş borcunu kapatarak, borç bitene kadar konut üzerinde bulunan TOKİ ipoteğini kaldırmış olacak. TOKİ ipoteği, konutun üçüncü şahıslara devrine olanak vermediği için mevcut durumda satışlar sadece noter sözleşmesi ile yapılıyordu. Konut sahibi borçlu görünüyordu. Parası olmayan vatandaşa da ilgili üç bankadan konut kredisi kullanarak indirimli borç kapatma kampanyasından yararlanma fırsatı sunulacak. Konut kredilerinin faizlerinin çok düştüğünü ve vadelerinin uzadığını hatırlatan yetkililer, kredi kullanan vatandaşların, bir taraftan TOKİ’ye borcunu yüzde 20 indirimle kapatırken, bir taraftan, sabit taksitlerle, borucunu daha uzun vadelerle ödeme olanağına kavuşacağını vurguladılar.

6 AYDA BİR ARTIŞ:

Mevcut durumda TOKİ, konut taksitlerini, Ocak ve Temmuz aylarında, enflasyon veya memur maaş artışlarını dikkate alarak artırıyor. Bu nedenle borç taksitleri 6 ayda bir yükseliyor. Bankalar daha uzun vadeli kredi verdiği için taksitler daha düşük tutulabiliyor ve ödemeler sabit kalıyor. Bankalardan konut kredisi kullanacak vatandaşların, taksitlerini 500 YTL’den 300-400 YTL’ye düşürebileceği kaydediliyor. Yıllık enflasyonun yüzde 10’un altına indiğine işaret eden yetkililer, kampanya ile vatandaşlara borçlarını ödemeleri konusunda büyük bir avantaj sunulduğunu vurguladılar. Söz konusu projeler kapsamında 14 bin konut bulunduğu, bu konutlar dolayısıyla Ocak-2005 itibariyle TOKİ’nin 400 milyon YTL alacağı olduğu belirtilirken, indirimli borç kapatma kampanyası ile TOKİ’nin kasasına 200 milyon YTL kaynak girişi beklendiği kaydedildi.

Amaç müteahhitlere ödeme için kaynak

TOKİ’nin, vatandaşa 10-15 yıl vade ile konut satmasına karşın müteahhitlere ödemenin 1.5 yılda tamamlandığını hatırlatan yetkililer, bu nedenle kısa vadede kaynak ihtiyacının sağlanmasının çok önemli olduğunu bildirdiler. Bu yıl finansman sorunu olmadığının altını çizen yetkililer, ancak konut hedefinin 250 bine çıkarılması nedeniyle, gelecek yıldan itibaren yeni kaynak gerekeceğini, bu kaynağın sağlanması konusunda iç ve dış kredi arayışlarının sürdüğünü söylediler. Gelecek yıldan itibaren 350 milyon dolar kredi arayışı var. Bu yıl için hak edişleri ödeme konusunda sorunu olmayan TOKİ, müteahhitlere ayda ortalama 150-180 milyon YTL hak ediş ödüyor. TOKİ’nin daha önceki konut borcunun erken ödenmesi için yaptığı indirim kampanyalarından hak sahiplerinin ortalama yüzde 25-30’unun yararlandığı belirtilirken, konut kredisinin devreye sokulması ile bu uygulamadan yararlanacak kişi sayısının artırılması hedefleniyor.

İndirimden hangi projeler yararlanacak

Ankara Eryaman 5. etap

Bilkent

Ümitkent

Samsun Kurupelit

Kars

Kars 2. etap

Bozcaada

Gökçeada

Şanlıurfa

Erzincan

İzmir-Mavişehir

İstanbul-Bahçeşehir

Ataşehir

Sinanoba

Mimaroba

Bizimkent

Gebze-Mutlukent

Emlakkent

http://www.yapi.com.tr/haberler/14-bin-ev-sahibine-pesin-ode-ucuz-kurtul-daveti_33211.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!