Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

14 yıldır Yapılamayan 100 Milyon Liralık Baraj Krizi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kemalpaşa’da yapılması planlanan Yiğitler Barajı için ÇED onayı verirken, barajın inşaatı sorun oldu. 1999 yılında imzalanan protokole göre barajı inşa etmesi gereken KOSBİ, ‘maliyet yüksek’ derken DSİ ise, ‘biz para aktaramayız’ dedi. Tam 14 yıldır çözülemeyen mesele yeniden krize neden oldu.

yapi.com.tr
14 yıldır Yapılamayan 100 Milyon Liralık Baraj Krizi!

Kemalpaşa’da 14 yıldır yapılamayan barajda yeni bir kriz daha çıktı. Ege'de Son Söz Gazetesi'nin haberine göre, Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan “Yiğitler Barajı Sulaması, Kemalpaşa OSB’e Su Temini ve Malzeme Ocakları Projesi” için ÇED olumlu raporu verildi. Bakanlıktan onay alan projenin bu kez yapımı ile ilgili sorun yaşanmaya başladı.

Bu güne kadar bir türlü halledilemeyen projenin başlangıcı 1999 yılına kadar dayanıyor. İmzalanan protokol gereği inşaata başlaması gereken KOSBİ çalışmaları yapamadı. Devreye giren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin teklifi de kabul görmedi.

Aradan geçen zamanda DSİ’nin Çevresel Etki Değerlendirme Raporu için başvurduğu projeye onay geldi ama bu kez inşaat sorunu yeniden baş gösterdi. DSİ’nin proje ve fizibilite raporu için 1 milyon TL para harcadığı toplam 100 milyon TL’lik proje yine çıkmaza girdi.

“İşin ekonomik durumuna bakacağız”

ÇED onayı almasına rağmen inşaat çalışmaları sıkıntıya giren projenin durumunu tekrar masaya yatıracaklarını anlatan KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, “Protokol ile DSİ ve bizim yapmamız gereken konular var. Karşılıklı yapılması gerekenleri tekrar gözden geçireceğiz. Değerlendirme yapmamız gerekiyor. İstersek bu protokolü feshedebiliriz ama sanayicimizin faydalanmasını istiyoruz. DSİ, burayı yaparsa bizler protokol olmadığı için yararlanamayız. Biz yapamayacaksak da ısrarcı olmamızın anlamı yok. Biz, engelleyen değil önünü açan olmalıyız. Sanayiciler olarak işin ekonomik durumuna bakacağız” dedi.

“Bizim işimiz denetlemek”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruyu yaptıklarını ÇED onayını aldıktan sonra sürecin devam edeceğini ifade eden DSİ 2. Bölge Müdürü Recep Özbal, barajı kendilerinin yapmayacağını söyledi. Özbal, “Bizim buradaki görevimiz denetleme ve süreci yönetmek. Kurum olarak katkı koymayacağız. Milli kaynaklardan buraya para aktarılmayacak. Barajı KOSBİ’deki fabrikalar yapacak. Yapmazlarsa da durum kendilerini ilgilendirir” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/14-yildir-yapilamayan-100-milyon-liralik-baraj-krizi_104761.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!