Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

15 Yılda Kurulan Opera

İstanbul AKM’nin 2010’a yetişip yetişmeyeceği tartışmaları sürerken yeni yılın ilk günlerinde sanat hayatını sevindirecek haber Samsun’dan geldi. 15 yıllık bir geçikmeyle de olsa geçtiğimiz yıl 19 Mayıs’ta resmi açılışını gerçekleştiren ancak 2008-2009 sezonu temsillerine henüz başlamayan Samsun Devlet Opera ve Balesi (Samsun DOB) 112 kişiden

Radikal Gazetesi
15 Yılda Kurulan Opera

Geçtiğimiz sezon sanat hayatı hüzünlü olaylara sahne oldu. Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi yerine, büyük bir kongre merkezi yapılmak üzere yerle bir edilirken İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM) de haziran ayında hızla boşaltıldı. Şimdiye kadar geçen yaklaşık altı - yedi ay içinde tadilat çalışmaları için tek bir çivi bile çakılmayan İstanbul AKM’nin 2010’a yetişip yetişmeyeceği tartışmaları sürerken yeni yılın ilk günlerinde sanat hayatını sevindirecek haber Samsun’dan geldi. 15 yıllık bir geçikmeyle de olsa geçtiğimiz yıl 19 Mayıs’ta resmi açılışını gerçekleştiren ancak 2008-2009 sezonu temsillerine henüz başlamayan Samsun Devlet Opera ve Balesi (Samsun DOB) 112 kişiden oluşan sanatçı ve teknik ekibiyle birlikte 7 Ocak’ta çalışmalarına başladı.

Ankara, İzmir, Mersin ve Antalya’dan sonra Türkiye’nin altıncı Devlet Opera ve Balesi olan Samsun DOB, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) temsillerini gerçekleştirecek. Samsun DOB Müdürü Kerim Soysal’ın verdiği bilgiye göre, Samsun AKM’nin kuruluş kararı 1995’te alınmış ve 2001’de inşa edilmiş. Ancak, kadrosu tamamlanamadığı için açılışı gerçekleştirilemeyen Samsun AKM, 2001’den beri Samsun halkının çeşitli etkinliklerine ev sahipliği yapmış ve biraz da hırpalanmış.

Türk operaları ve Giselle

Yenileme çalışmalarının da devam ettiğini söyleyen Soysal, Samsun DOB’un açılışıyla ilgili olarak “Tarihi, turistik, sanayi ve ticari potansiyeli çok geniş olan Karadeniz Bölgesi ve 34 bin kişilik öğrenci kontenjanı olan 19 Mayıs Üniversitesi’yle bir eğitim merkezi olan Samsun şimdi bir kültür - sanat merkezi haline de geliyor.” dedi.

Sanatçı ve memur kadrosunun henüz tamamlanamadığını da söyleyen Soysal, şu anki kadronun yaklaşık yüzde doksanının diğer illerden gelen sanatçılardan oluştuğunu ve sanatçı kadrosunun  geçtiğimiz eylül ayında yapılan sözleşmeli ve kadrolu eleman sınavıyla tamamlanacağını ve şubatta temsillerini gerçekleştirmek için çalışmalarının hızla sürdüğünü de belirtti, “Kadro eksiğine rağmen şubatta temsillerimizi gerçekleştirmek için hızla provalarımıza devam ediyoruz, bir yandan da sınavlarımız devam ediyor. Bütün Karadeniz’de bir bölge operası gibi çalışmalarını sürdürecek olan Samsun DOB’un açılış konseri de 24 Ocak’ta gerçekleşecek.”

Sezon içinde Samsunlu sanatseverlere Türk ve Dünya klasiklerinden örnekler sunacak olan Samsun DOB’da sezon boyunca, ‘Çeşme Başı’, ‘Köçekçe’ ve ‘Yoz Döngü’ adlı birer perdelik Türk balelerinin yanı sıra, dünya klasiklerinden ‘Giselle’ adlı eserler de izlenebilecek. Ayrıca, 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel olarak Müjgan Özçay rejisiyle hazırlanan ‘Aşk İçin’ adlı opera ile birlikte daha önceki yıllarda Murat Göksu’nun rejisini yaptığı ‘Opera Opera Dedikleri Şey’ adlı kolaj ve Türkçe olarak sahnelenecek olan ‘Sevil Berberi’ operaları da Samsun DOB’da izlenebilecek.

‘Ali Baba ve Kırk Haramiler’, ‘Karagöz ve Hacivat’ ve ‘Uyuyan Güzel’ adlı oyunlar da çocuklar için sahnelenecek. Şubatta perde açabilmek için provaların büyük bir hızla sürdüğü Samsun DOB’da her hafta periyodik olarak salı ve perşembe günleri saat 20.00’de, cumartesi günleri saat 15.30’da matineler gerçekleştirilirken, cumartesi günleri saat 11.00’de de çocuk oyunları sahnelenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/15-yilda-kurulan-opera_65851.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!