Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

150 Yıllık Ev Müzeye Dönüştürüldü

Çanakkale’nin İntepe Beldesi’nde tarihi ve kültürel değerleri yaşatmak amacıyla oluşturulan İntepe müzesi açıldı.

yapi.com.tr / AA
150 Yıllık Ev Müzeye Dönüştürüldü

Fotoğraf: Umut Özgan

Çanakkale’nin İntepe Beldesi’nde tarihi ve kültürel değerleri yaşatmak amacıyla 150 yıllık ev restore edilerek müzeye dönüştürüldü.

İntepe Belediye Başkanı Alaattin Özkurnaz, atıl durumdaki 150 yıllık eski bir evi müzeye dönüştürdüklerini belirterek, müzelerin yerleşim yerlerinin hafızası olarak algılandığını, insanların geçmişlerini pek bilmediklerini söyledi.
 
Özkurnaz, “Yazılar kaynaklarda yeterli olmadığı için müzeler geleceğe bir şeyler aktarmak açısından tüm yerleşim yerlerinde olması gereken kuruluşlardır” dedi.
 
İntepe Müzesi adını verdikleri 150 yıllık evi resmi anlamda değil, etnografik anlamda kültürlerine ait eşyaları ve değerleri sergilemek üzere oluşturduklarını ifade eden Özkurnaz, şöyle konuştu:
“Kültürümüze ait yemek kaplarından, giydiğimiz ayakkabılara kadar her şeyi burada topluyoruz. Eşyaların büyük bir çoğunluğunu kendi kişisel çabalarımla 4 yıl önce toplamaya başladım. Kendi odam dolunca müze oluşturma fikri doğdu.

Gelen konuklarımızda burada neler olduğunu görecekler. Müze içerisinde, mübadele döneminde burada yaşayanları getiren Gülcemal Vapurunun maketinden, ayakkabı tamircisinin tezgahına, yöresel kıyafetlerine ve beldeyle özdeşleşen simgelere kadar pek çok eser yer alıyor”.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Tezcan da yerel seçimlerin ardından yaptıkları ziyaret sırasında müzenin oluşturulmaya başladığını öğrendiklerini anımsattı.

Belediye Başkanı Özkurnaz'ın farklı kültürleri beldeye çekmeye çalıştığını anlatan Tezcan, “Başkan ayrı bir kültürü burada yaşatmaya çalışıyor. Eski yerleri de restore ederek, beldeye kazandırmaya çalışıyor. Çanakkale'nin böyle bir yer kazanması da avantajdır. Biz böyle örnek çalışmaların her zaman yanındayız” diye konuştu.

Daha sonra Belediye Başkanı Özkurnaz, ÇTSO başkanı Tezcan ve yönetim kurulu üyeleri ile İÇDAŞ Çelik Enerji ve Tersane A.Ş Genel Müdürü Bülend Engin, müze evin açılışını birlikte yaptı.

Törene katılanlar daha sonra müzeyi gezerek sergilenen eserler hakkında Özkurnaz'dan bilgi aldı.

ETİKETLER: restorasyon kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/150-yillik-ev-muzeye-donusturuldu_83206.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!