Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1500 Yıllık Kilise Mozaikleri Çıkarıldı

Kilis Oylumhöyük’te yürütülen bilimsel kazılarda Roma dönemine ait bir kilisenin kaide ve mozaikleri gün ışığına çıkarıldı. Hacettepe Üniver

NTV-MSNBCb>Kilis Oylumhöyük’te yürütülen bilimsel kazılarda Roma dönemine ait bir kilisenin kaide ve mozaikleri gün ışığına çıkarıldı.

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Atilla Engin, kazı kapsamında Oylumhöyük’ün 600 metre güney-batısındaki yaklaşık 600 metrekarelik alanda çalıştıklarını belirtti.

Bu alandaki 1500 yıllık Roma kilisesinin taban mozaiklerinin bir bölümüne önceki yıllarda yürüttükleri kazılarda ulaştıklarını ifade eden Engin, “Bu yıl kilise yapısını bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkarmak için çalışma alanını genişlettik” dedi.
Engin, kazı çalışmaları sırasında kilisenin üzerinde haç ve diğer geometrik desenler bulunan taban mozaiklerini, yapının kaidesini ve bir çocuk mezarını ortaya çıkardıklarını ifade etti. Yapının geçtiğimiz yıllarda define arayanlar tarafından yer yer tahrip edildiğini vurgulayan Engin, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tahsis ettiği ödenekle ve Kilis Belediyesi’nin katkısıyla yapacağımız ve yaklaşık 2 ay sürecek çalışmayla yapıyı tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkaracak ve korumaya alacağız” diye konuştu.
Oylumhöyük’ün Anadolu, Suriye, Mezopotamya arasında oldukça stratejik bir konumda bulunduğunu vurgulayan Engin, hemen her dönemde iskana uğrayan höyükte yürütülecek çalışmalarla bölge tarihinin yanı sıra Ön Asya’nın tarihini de aydınlatacak bilgi ve bilgilere ulaşılabileceğini ifade etti.

Kilis’in 10 kilometre doğusunda bulunan, 22-37 metre yüksekliğe ve 170 dekar yüzey alanına sahip Oylumhöyük, Türkiye ve Ön Asya’daki en büyük höyükler arasında gösteriliyor. 1987 ve 1988 yılında yüzey araştırmaları ve kurtarma kazıları yapılan höyükte 1989 yılından bu yana ise Prof. Dr. Engin Özgen başkanlığında yerli ve yabancı bilim adamları ve öğrencilerin katılımıyla sistematik bilimsel kazılar yürütülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1500-yillik-kilise-mozaikleri-cikarildi_16455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!