Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

16 Yıllık Sorunu 1 Yılda Çözdüler

Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altıngün ve yeni dönem belediye meclis üyeleri 16 yıldan bu yana süren "Uydukent" sorununu bir yıl içinde çözüme kavuşturdu. Yeni Asır'ın 4 yıldır takip ettiği Kuşadası Uydukent konutlarında hukuki sorunlar, belediye meclisinde kabul edilen 1/5000 ve 1/1000'lik planlarla tamamen ortadan kaldırıldı.

Yeni Asır Gazetesi
16 Yıllık Sorunu 1 Yılda Çözdüler

Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altıngün ve yeni dönem belediye meclis üyeleri 16 yıldan bu yana süren "Uydukent" sorununu bir yıl içinde çözüme kavuşturdu. Yeni Asır'ın 4 yıldır takip ettiği Kuşadası Uydukent konutlarında hukuki sorunlar, belediye meclisinde kabul edilen 1/5000 ve 1/1000'lik planlarla tamamen ortadan kaldırıldı. Uydukent kooperatiflerini çatısı altında toplayan Uydukent Konut Yapı Kooperatifleri Birliği (üstbirlik) yönetiminin de konut sayısının azaltılması konusuna "anlayışlı" yaklaşmasıyla 16 yıldır devam eden soruna çözüm getirildi. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, "Biz belediye olarak üzerimize düşeni yaptık. Artık bundan sonrası üyelere ve yönetime kaldı" dedi.

Başkan Altungün, Uydukent Konut Yapı Kooperatifleri Birliği Başkanı Osman Tuğrul, 2. Başkan Haydar Tanık, Yönetim Kurulu üyeleri Hüseyin Dülger, Yılmaz Serbest, M. Zeki Özdemir, Mehmet Gürbilek, Mehmet Aydın, denetçiler Alper Aktar, Nesim Kahraman ve Teknik Bölüm Şefi İnşaat Mühendisi Ahmet Karacayılmaz'ın da katıldığı Uydukent'teki toplantıda, Yeni Asır Yazı İşleri Müdürü Nevzat Dönmez ve yayın editörü Tevfik Tortamış'a gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Başkan Altungün, "Kooperatiflerin kurulduğu dönemde veya inşaat sürecinin başlangıcında başkan olsaydım kesinlikle böyle bir projenin altına imzamı atmazdım. Ama 16 yıllık süreçte bu noktaya gelindikten sonra konuyu bugünkü haliyle bırakmak mümkün değildi. Hem aidat ödeyen üyelerin hakları hem de 373 bin metrekarelik alana dikilen binaların yarım kalmış hali bizleri fazlasıyla üzüyordu. Bu görüntü turizm merkezi olan ilçemize yakışmıyordu. Gerek daha önce aday olduğum, gerekse başkan seçildiğim yerel seçimlerden önce bu sorunu çözeceğime dair söz vermiştim. Başkanlığımın birinci yılı dolmadan bu sözü yerine getirmenin kıvancını yaşıyorum" dedi.

Mahkeme kararı

Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe döneminde çıkarılan 1/25 binlik Çevre Düzeni Planı'nı iptal eden İdare Mahkemesi'nin hükmünde, 4 bin 328 konutun ve bina yoğunluğunun turistik bir merkeze uygun olmadığı ve bina sayısının düşürülmesi gerektiği kararlarının bulunduğunu hatırlatan Altungün, "Başkanlık görevini devraldıktan sonra meclis üyelerimizle birlikte bu sorunu gündemimize taşıdık. Ön hazırlık ve çalışmaların ardından, geçtiğimiz Ocak ayında oybirliği ile 1/5000'lik planı kabul ettik. Ardından da bu ay içinde 1/1000'lik planı meclisten geçirdik. Bu planlar bakanlığın hazırladığı, yasal askı ve itiraz süresi dolduktan sonra kesinleşen 1/100 binlik Denizli, Aydın, Muğla İlleri Çevre Düzeni Planı'na uygun hazırlandığı için, 1/25 binlik plan şartı da yok. Zaten 1/100 binlik planda burası toplu konut alanı olarak görülüyor. Ben başkanlığım dönemimde burasının tamamen bitirilerek, açılışının yapılmasını arzu ediyorum. Bu da gerçekleşecek. Bundan sonrası artık yönetim ve üyelere kaldı" diye konuştu.

Uydukent Konut Yapı Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tuğrul da artık ne yargı ne de Ankara düzeyinde hiçbir sorunlarının kalmadığını söyledi. Birliğe bağlı kooperatif yönetimleriyle yaptıkları görüşmeler ve genel kurul kararları ile üye sayısının 4 bin 328'den 2 bin 500'e indirilmesi konusunda mutabakat sağlandığını dile getiren Tuğrul, "Hukuki sorunlar nedeniyle inşaatların uzaması sürecinde bazı üyeler istifa etti. Bazı üyelikler de ölüm nedeniyle boşaldı. Bu nedenle üye sayısı 3 bin 100'e düştü. Aktif üye sayımız da bin 400-bin 500 civarında. Kooperatiflerin kuruluş aşamasından bu yana her üyenin ödediği paranın 16 bin liraya ulaşması gerekiyordu. Alt kooperatifler üyelere çağrı yaparak biriken borçların ödenmesini isteyecek" dedi.

Çağrı yapılacak

Tuğrul, "Herkesin bu parayı ödemeyeceğini, bir kısmının daha ayrılacağını düşünüyoruz. Zaten günde 2-3 istifa oluyor. Şu ana kadar üyelik aidatı olarak ödediği para 3 bin liranın altında olan bin 1800 üye var. Bunların bir kısmının da ayrılması ve borçlarını ödemedikleri için yasal ihracı ile sayı 2 bin 500'e, hatta daha aşağıya bile düşebilir" dedi. Halen özel bir banka ile kredi görüşmesi yaptıklarını belirten Başkan Tuğrul, "Kredi limiti uygun olmayanlar da üyeliklerden çekilebilir. Kalan üyelerimiz de aidatlarını düzenli bir şekilde ödeyeceklerdir. Bu yaklaşımla üç yıl içinde binaların bitirilmesini planlıyoruz. Baştan beri yanımızda olan Yeni Asır'ı da binaların balkonunda kahve içmeye davet edeceğiz" diye konuştu. İkinci Başkan Haydar Tanık da Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin olumlu yaklaşımının, kangren haline getirilmiş sorunu çözüldüğünü söyledi.

Ek maliyetle güçlendirme

Uydukent yönetimi, hukuki sorunların aşılmasının yanında "Binalar yağmurda, çamurda çürüdü. Kolon ve kirişler özelliklerini kaybetti" gibi endişelerin de güçlendirme çalışmaları ile ortadan kaldırıldığını açıkladı. Kooperatif Teknik Bölüm Şefi Ahmet Karacayılmaz, kooperatif genel kurullarında alınan kararla, daire başına 11 bin liralık ek maliyetle güçlendirme ve yangın merdiveni projesi hazırlandığını söyledi. Karacayılmaz, ana bina kolon ve kirişlerine kaynaklama suretiyle temelden çatıya kadar beton güçlendirme perdeleri yapılacağını, bununla ilgili projelerin hazırlandığını ve çalışmaların başladığını söyledi.

İnşaatlar mühürlendi

Kuşadası'ndaki 4 bin 328 konutluk Uydu Kent Kooperatifleri, 1994 yılında projelendirilmiş, 1996 yılında da temeli atılarak inşaatlara başlanmıştı. 2000 yılına kadar 3 bin 200 konutun kaba inşaatı bitirildi. Ancak 1/25 binlik planın bakanlık onayı ve ÇED olumlu raporu olmadığı için inşaatlar mühürlendi. Yeni Asır'ın dört yıl önce "Kahır Kenti Kurtarın" başlığıyla olayı kamuoyu gündemine taşıması ve ısrarlı yayınları sonucunda, önce dönemin Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, sonra da Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin çabasıyla 1/25 binlik plan hazırlandı. Ancak Kent Konseyi'nin yargıya yaptığı başvuru üzerine Aydın İdare Mahkemesi 1/25 binlik planı iptal etmiş ve inşaatlar yeniden durmuştu.

Üç yıl içinde bitiyor

Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Üstbirlik Başkanı Osman Tuğrul ve yöneticiler, Uydukent konutlarının 3 yıl içinde bitirileceğini söyledi. Kuşadalı yöneticiler, önümüzdeki seçimlere kadar hak sahiplerine konutların anahtarlarının teslim edileceğini de dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/16-yillik-sorunu-1-yilda-cozduler_77645.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!