Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

166 Vali: 166 Erkek, 0 Kadın

Türkiye'de tek bir kadın vali bile olmadığını vurgulayan Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) başkanı Fatma Çiğdem Aydın, "Devlet, biz kadınların da devleti. Bu nedenle bu kadar ayrımcı ve erkek egemen bakış açısıyla yönetilen devlet anlayışına itirazımız var" dedi.

bianet.org
166 Vali: 166 Erkek, 0 Kadın

Atanan 28 eski ve yeni valinin hepsinin erkek olduğunu vugulayan KA-DER başkanı Aydın "Devleti acilen istihdam politikasını değiştirmeye çağırıyoruz" dedi. "Bu kadar ayrımcı ve erkek egemen devlet yönetimine itirazımız var."

Türkiye'de tek bir kadın vali bile olmadığını vurgulayan Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) Başkanı Fatma Çiğdem Aydın, "Devlet, biz kadınların da devleti. Bu nedenle bu kadar ayrımcı ve erkek egemen bakış açısıyla yönetilen devlet anlayışına itirazımız var" dedi.

Salı günü Resmi Gazete'de yayınlanan kararnameyle 21 valinin görev yeri ya da görevi değiştirildi. Ayrıca, farklı kamu görevlerinde bulunan yedi kişi vali olarak atandı.

Kadınaların yönetimde eşit katılımı için çalışan dernek 81 il valisinin yanı sıra 85 merkez valisi olduğunu; 166 valinin tamamının erkek olduğunu belirtti. Kararnameyi onaylayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül erkek; hazırlayan Bakanlar Kurulu'ndaysa 24 erkek ve iki kadın var.

Aydın "Türkiye'de vali olmaya yeterli eğitim, bilgi ve beceriye sahip çok sayıda kadın olduğunu herkes biliyor. Bu nedenle, devleti acilen istihdam politikasını gözden geçirmeye çağırıyoruz. Kadınların bilgi ve becerilerinin bu ölçüde görmezden gelinmesi anayasamızın 'devlet kadın erkek eşitliğini sağlamakla yükümlüdür' hükmüne aykırıdır" dedi.

"Müsteşarlar, müsteşar yardımcıları, genel müdürler ve müfettişler vali, büyükelçi ve müsteşar oluyor ve görev dağılımları yapılırken kadınlar yok sayıldığı gibi, sadece birkaç kadın müsteşar yardımcısı ve genel müdür kadın olduğundan onları da görmemiş gibi yapmak kolaylaşıyor.

Erkekler arasında, erkeklerin erkekçe kurallarla oynadığı bu oyunlardan artık bıktık."(EÜ)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/166-vali-166-erkek-0-kadin_79483.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!