Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

17 Şirketin Muhasebesini 4 Kişinin Tuttuğu ÇBS'de Bilanço Yetişmedi

Global krizin yansımalarını üretim kısarak ve eleman çıkararak ekarte etmeye çalışan 66 yıllık ÇBS Boya, çalışan sayısındaki azalma nedeniyle bilanço açıklayamıyor. Mart sonuna kadar cuma günleri üretimi durduran ve bu süreçte çalışanları ücretsiz izinli sayılan ÇBS Boya, 10 Nisan'da açıklaması gereken 2008 bilançosu için ay sonuna kadar süre

Referans Gazetesi
17 Şirketin Muhasebesini 4 Kişinin Tuttuğu ÇBS'de Bilanço Yetişmedi

Global krizin yansımalarını üretim kısarak ve eleman çıkararak ekarte etmeye çalışan 66 yıllık ÇBS Boya, çalışan sayısındaki azalma nedeniyle bilanço açıklayamıyor. Mart sonuna kadar cuma günleri üretimi durduran ve bu süreçte çalışanları ücretsiz izinli sayılan ÇBS Boya, 10 Nisan'da açıklaması gereken 2008 bilançosu için ay sonuna kadar süre istedi. Şirket, ek süre talebine neden olarak ise ekonomik krizle birlikte muhasebe kadrosundaki personel azalmasını gerekçe gösterdi. Hali hazırda 4 personelden oluşan ÇBS Boya muhasebe departmanı, ayrıca gruba ait 16 şirketin daha muhasebesinden sorumlu. Ayrıca geçen yılın aralık ayı ile bu ayın ocak ayında muhasebe departmanında çalışan iki personelin kendi isteğiyle işten ayrılması da geriye kalan 4 personelin iş yükünün artmasına neden oldu.       
 
Yılsonu işlemleri gecikti

ÇBS Boya'dan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) yapılan açıklamada ise kriz nedeniyle muhasebe kadrosunda personel azalması yaşandığı belirtildi. Açıklamada, "Dünyada ve ülkemizde yaşanmakta olan ekonomik krizle birlikte muhasebe kadrosundaki personel azalması nedeniyle 2008 yılının işemleri gecikmeli olarak kapandı" denildi. 31 Aralık 2008 tarıhli mali tablolarının bağımsız denetimden geçirilerek halka açıklanması için belirlenen son tarih olan 10 Nisan'a kadar bitirilemeyeceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Mali tablolarımızın ve bağımsız denetim raporunun halka açıklanmasında 30 Nisan'a kadar tarafımıza ek süre verilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmustur."
 
Üretimden 9 kişi çıkarttı

ÇBS Boya, küresel krizle ilgili geçen yıldan bu yana önlemler alıyor. Şirket geçen yılın kasım ayında olumsuz ekonomik koşullar ve mevsimsellik nedeniyle boya talebininin azaldığını belirterek, üretim kadrosundan 9 personeli işten çıkarmıştı. Şirket 7 Ocak'ta da boya sektöründe oluşan daralma nedeniyle 2 gün süre ile üretime ara vermiş, personel de bu süre içerisinde izinli sayılmıştı. ÇBS Boya, yine ocak ayında otomotiv sektöründe oluşan daralma nedeniyle mart ayının sonuna kadar her hafta cuma günleri üretime ara verilmesine karar vermişti.

Bundan 66 yıl önce İstanbul Haliç'te bir nalbur dükkanı olarak kurulan ÇBS Boya bugün Kocaeli'deki fabrikasında boya, vernik, reçine, polimerizasyon, kondanzasyon mamulleri ile kimyevi maddeler imalatı yapıyor. Eylül 2008 itibariyle 41 personelin çalıştığı ÇBS Boya'nın yüzde 47,6'sı halka açık durumda. Şirketin sermayesinin yüzde 52,3'ü ÇBS Holding'e ait. Geçen yılın ocak-eylül döneminde satış gelirlerini yüzde 4,7 artırarak 25 milyon TL'ye çıkaran ÇBS Boya'nın geçen yılın aynı döneminde 3.5 milyon TL olan kârı ise 8.8 milyon TL'lik zarara dönmüştü. 31.9 milyon TL'lik aktif toplamı bulunan şirketin 19.6 milyon TL'lik ödenmiş sermayesi bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/17-sirketin-muhasebesini-4-kisinin-tuttugu-cbsde-bilanco-yetismedi_68064.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!