Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

18.00’de Kapanan Alışveriş Merkezi Hayalet Kente Döner, 45 Milyar Dolar Yatırım Riske Girer

Alışveriş merkezlerindeki mağazaların çalışma saatlerinin 18.00’e çekilmesi konusundaki tasarıya karşı çıkan AYD Başkanı Hakan Kodal, “Yüzde 10’u açık bir AVM hayalet şehire döner” dedi.

Hürriyet Gazetesi
18.00’de Kapanan Alışveriş Merkezi Hayalet Kente Döner, 45 Milyar Dolar Yatırım Riske Girer

Alışveriş merkezlerindeki mağazaların çalışma saatlerinin 18.00’e çekilmesi konusundaki tasarıya karşı çıkan AYD Başkanı Hakan Kodal, “Yüzde 10’u açık bir AVM hayalet şehire döner” dedi. 30 milyar dolar yatırımla 350 bin kişinin istihdam edildiğine dikkat çeken Kodal, Gelecek 5 yılda 15 milyar dolar yatırımla 150 bin kişiye iş sağlanacak. Kısıtlamalar 45 milyar dolarlık yatırımları riske atar” dedi.

Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Tasarısı’ndaki bazı maddelerin getirdiği sınırlamalar ve belirsizlikleri tartışan perakende sektörü, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün pazar günleri alışveriş merkezlerinin (AVM) 18.00’de kapanacağı ve yeni yatırımlarda teknik komite onayı aranacağını açıklamasına kilitlendi. 108 kurumun üye olduğu Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hakan Kodal, böyle bir tasarının yasalaşmasının hem sektörün cirosunu hem de yapılacak yatırımları olumsuz etkileyeceğini savundu.

Yüzde 10’a kim gider

AVM açılış ve kapanış saatlerinin tüketici tercihlerine göre düzenlenmesi gerektiğini ve ellerinde bu konuda çeşitli araştırmalar olduğunu dile getiren Kodal, şunları söyledi: “Pazar günleri AVM’lerin 18.00’de kapanmasına olumlu bakmıyoruz. Bu ciroları en az yüzde 10 etkiler. Mağazaların kapanması sinema ve yeme-içme mekanları açık kalması içinden çıkılmaz durum yaratır. Ayrıca yüzde 10’u açık bir AVM’nin genel giderlerini de kimse ödemek istemez.”

5 yılda 159 bin kişi

Kodal, “Bugüne kadar Türkiye’de AVM’lere 30 milyar dolar yatırıldı. Bunun 10 milyar doları yabancı sermaye. 350 bin kişi istihdam ediliyor” derken, şunları söyledi: “Gelecek 5 yılda AVM yatırımlarının 45 milyar dolara ulaşması, 150 bin kişiye daha istihdam sağlaması bekleniyor. Kısıtlamalar hem gelecekteki hem de mevcut yatırımları etkiler. Eğer düzenlemenin sosyal bir amacı varsa pazar günleri öğlen 12.00’de açıllsın.” Hakan Kodal, tüketicilerin AVM’lerdeki saat tercihleri konusunda yaptıkları araştırmayı da şöyle aktardı: “Yüzde 75 haftasonu AVM’ye gidiyor. Yüzde 42.6 pazar gününü tercih ediyor. Saat 10.00-12.00 tüketicilerin sadece yüzde 2.3’ü alışveriş yapıyor. Yüzde 98’i, 12.00-22.00 arası. 18.00 de kapatmak ziyaretçilerin üçte birinin negatif etkilenmesi, onları kaybetmemiz demek. Toplam cironun yüzde 30-35’i pazardan geliyor. Sektörün cirosunun yüzde 10’u etkilenir.”

Neden sadece AVM’ler

Kodal, birbirine çok yakın yapılan AVM’lerle ilgili şunları söyledi: “Yatırımları yüzde 10’unda böyle bir sorun var. Bundan yatırımcılar da mustarip. Meslek örgütlerinden temsilcilerin de olacağı bir komite kriterleri belirlesin. Neden sadece AVM’ler? Neden marketler, akaryakıt istasyonları, eczaneler değil? Bu konu bir şehir planlaması olarak ele alınmalı.”

Pazar erken kapama yüzde 10 ciro ve 80 bin iş kaybı demek

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane, alışveriş merkezlerinde (AVM) çalışma saatlerinin tüketici lehine olması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Regülasyonu asıl isteyen biziz. Yan yana AVM’lerden biz de rahatsızız. Bunun düzeltilmesi imar kanunu ya da imar yönetmelikleriyle yapılabiliyorsa biz bunun taraftarıyız. AVM’lerin pazar günü 18.00’de kapanması bizdeki verilere göre tüketici lehine değil.”

Hafta içi 11.00’de pazar 12.00’de açalım

Bünyesinde 24 milyar dolar cirolu 400 markayı bulunduran Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Yılmaz Yılmaz, tasarıya ilişkin şunları söyledi: “Çalışanları rahatlatmak için, haftaiçi ve cumartesi günleri AVM’leri 10.00 yerine 11.00’de pazar günleri ise 12.00’de açalım. Pazar günleri öğleden sonraları en yüksek ciroların yapıldığı saatler. Bizim Koton’un pazar cirosunun yüzde 49’u saat 17.00’den sonra yapılıyor. Bu tüm ay cirosunun yüzde 10’una yakın. Neredeyse bütün üyelerimiz için de bu rakam geçerli.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/18-00de-kapanan-alisveris-merkezi-hayalet-kente-doner-45-milyar-dolar-yatirim-riske-girer_78125.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!