Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

18 Gayrimenkul 5 Milyar $

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İETT Levent arsasında yaptığı yöntemin benzeri ile proje geliştirilecek, mülkiyeti Hazine'ye ve İstanbul İl Özel İdaresi'ne ait 18 gayrimenkul belirledi.

Vatan Gazetesib>İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İETT Levent arsasında yaptığı yöntemin benzeri ile proje geliştirilecek, mülkiyeti Hazine'ye ve İstanbul İl Özel İdaresi'ne ait 18 gayrimenkul belirledi. Belediye, bu gayrimenkulleri tıpkı İETT Levent arsasında olduğu gibi, Milli Emlak'tan veya İstanbul İl Özel idaresi'nden rayiç bedeli karşılığında alacak. Ardından imar durumlarında değişiklik yapacak.

Turizm, kongre ve ticaret imarı verilecek arsaların tamamında yüksekliğin serbest bırakılması planlanıyor. Böylece gökdelen inşasının önü açılacak. Gayrimenkullerin arazileri bu duruma getirildikten sonra satışa çıkarılacak. Büyükşehir Belediyesi'nin gözüne kestirdiği 18 ayrı gayrimenkul arasında çok ünlü okullar ve hastaneler de yer alıyor. Asırlık eğitim kurumu Pertevniyal Lisesi, Fatih'teki Vatan Lisesi ve Zeynep Kamil Hastanesi, Büyükşehir Belediyesi'nin gözüne kestirdiği gayrimenkullerden sadece birkaçı.

Çalışmaları devam eden projeye göre Fatih, Kağıthane, Bayrampaşa, Bahçelievler, Beşiktaş ve Üsküdar ilçe sınırlarında yer alan liselerdeki öğrenciler, aynı ilçedeki okullara dağıtılacak. Hastanelerin ise şehir dışına daha büyük komplekslere taşınması planlanıyor.

İki amacı var
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın özel olarak ilgilendiği projenin ilk amacı İstanbul'un çehresini değiştirmek olarak gösteriliyor. Kentin merkezi lokasyonlarında yer alan ve bir kısmı kentin en çok bilinen kamusal donatıları olan hastane ve okulların bundan böyle turizm ve ticaret amaçlı olarak kullanılması planlanıyor.

Projenin ikinci hedefi ise 18 gayrimenkulü yaklaşık 1 milyar dolara satın alıp, gerekli imar değişiklikliklerini sağladıktan sonra en az 5 milyar dolara yerli ve yabancı yatırımcılara satmak. İBB, aradaki 4 milyar doları ise 2009 yerel seçimleri öncesi metro ve ulaşım altyapısına kullanmayı hedefliyor. Büyükşehir Belediyesi'nin planlarına göre ulaşım altyapısı için yaklaşık 15 milyar dolara ihtiyaç bulunuyor. İBB, projelerin satışını yapmayı ve ortaya çıkacak eserleri de 2010 yılında gerçekleştirilecek Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine yetiştirmeye çalışıyor.

Devredilecek hastane ve okullar:

1) Zeynep Kamil Hastanesi

2) Kuledibi Hastanesi

3) Cankurtaran Zührevi Hastalıklar Hastanesi

4) Süleymaniye Kadın ve Doğum Hastanesi

5) Haseki Hastanesi

6) Hayri Kozakçıoğlu Ticaret Meslek Lisesi

7) Ekrem Cevahir Ticaret Lisesi

8) Dr. Sadık Ahmet Lisesi

9) İstanbul Ticaret Odası Anadolu Ticaret Meslek Lisesi

10) Cengizhan Lisesi

11) Eyüp Lisesi

12) Bakırköy Lisesi

13) Nuri Cıngıllıoğlu Lisesi

14) Refhem Tümer Lisesi

15) Sait Çiftçi Kamu Sağlık Merkezi

16) Pertevniyal Lisesi

17) Üsküdar Sağlık Merkezi

18) Vatan Lisesi

http://www.yapi.com.tr/haberler/18-gayrimenkul-5-milyar-_54648.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!