Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

19 Mayıs Stadı Yıkılıyor

Temeli 1936 yılında atılan Ankara 19 Mayıs Stadı, eskimiş görüntüsü ve doğal çimle kaplı zeminin bozulması nedeniyle önümüzdeki aylarda yıkılacak. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) tarafından yenilenecek olan 19 Mayıs Stadı’nın en bilinen özelliği, başkentin sembolik yapıtlarının başında geliyor olmasıydı.

Cumhuriyet Ankara
19 Mayıs Stadı Yıkılıyor

Temeli 1936 yılında atılan Ankara 19 Mayıs Stadı, eskimiş görüntüsü ve doğal çimle kaplı zeminin bozulması nedeniyle önümüzdeki aylarda yıkılacak. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) tarafından yenilenecek olan 19 Mayıs Stadı’nın en bilinen özelliği, başkentin sembolik yapıtlarının başında geliyor olmasıydı. Birçok ulusal sporcunun kendini kamuoyuna tanıttığı, teknik ekiplerin ilk deneyimlerini yaşadığı 74 yıllık statta ayrıca bir dönemin ulusal futbolcuları da top koşturdu: Gündüz Kılıç, Hasan Polat, Halim Çorbalı, Metin Oktay, Fatih Terim...

19 Mayıs Spor Kompleksi’nin tamamen yenileneceğini anımsatan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, önümüzdeki günlerde 19 Mayıs Stadı’nı yıkacaklarını söyledi. Modern, 50 bin kişilik Ankara’ya yakışır bir stat yaptıracaklarını kaydeden Yunus Akgül, sorularımızı şöyle yanıtladı:

Uzun zamandır 19 Mayıs Stadı’nın yıkılıp yeniden yapılması gündemde.

* 19 Mayıs Spor Kompleksi’nin yenilenmesi GSGM olarak projelerimiz arasında yer alıyor. Çalışmalarımız zaten sürüyor. Proje bize ait olduğu gibi statların yerleri de bizim. Ayrıca kompleks içerisinde yer alan boks, tekvando, yüzme ve tenis kortu alanlarının da yenilenmesi söz konusu. Ama stat dışındaki bu alanların ne zaman yıkılıp yapılacağı henüz belli değil. Projemize bağlı olarak onları da şekillendireceğiz. Ayrıca tenis kortları ile yüzme havuzunu yıkmak da gündemimizde. Bu alanları yıkarken aynı ebatlarda yenilerini yapacağız. Bunların yanı sıra daha önce de söylediğimiz gibi açık olan havuzlarımızın üzerini kapatıyoruz.

Kamuoyuna 19 Mayıs Spor Kompleksi’nin çökmesi gibi bir durum yansıdı. Bunun için mi stadı yenilenmeye başladınız?

* Stadın çökmesi haberleri doğru değil. Böyle bir şey olamaz. Bizim stadı yenileme çalışmalarımız tesisleşme projesinin parçasıdır. Zaten defalarca stadı yıkıp, yenisini yapacağımızı söylüyorduk.

Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, 19 Mayıs Stadı’nın yeniden yapılacak olmasıyla birlikte, yeni stadın altına alışveriş merkezleri yaptıracağını söylüyor...

* Belediye Başkanı tarafından yapılan açıklamalarla ilgili bilgimiz yok. Çünkü önümüze konulmuş bir proje yok. Gazetelerden öğrendik. Kim, Ankara’ya yakışır tesis projesiyle karşımıza gelirse GSGM olarak inceleriz. Ardından da gereğini yaparız. Ayrıca bizim bu stadı yapma gücümüz var. Finansman konusunda sıkıntımız söz konusu değil. Üstelik alışveriş merkezlerinin yapımı durumunda, oralardan elde edilecek gelirin Ankaragücü ve Gençlerbirliği’ne verilmesi de şu an için olası değil. Çünkü bizim görevimiz tüm kulüplere eşit gözle bakmaktır.

Peki finansmanı nasıl sağlayacaksınız?

* Cebeci Stadı’nı yıkacağız. Oranın imara açılmasının ardından yapılacak alışveriş merkezleri sayesinde gelir elde etmek istiyoruz. Amacımıza ulaştığımızda da 19 Mayıs Spor Kompleksi’ni yıkıp yerine günümüz şartlarına uygun, modern, 50 bin kişilik stat yaptıracağız. Bu yıl Arena Salonu’nu açacağız, sonrasında 19 Mayıs Stadı’nın yapımı başlayacak. Önümüzdeki aylarda kazmayı vurmayı düşünüyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/19-mayis-stadi-yikiliyor_76584.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!