Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2.5 Milyar Dolar "Camlardan" Uçuyor

EBSO Cam ve Seramik Ürünleri Meslek Komitesi tarafından düzenlenen toplantıda her yıl camlardan Türkiye'nin 2.5 milyar dolarının uçtuğu ifade edildi. Enerjinin verimli kullanımı ve tasarruflu cam ürünlerinin kullanımının yaygınlaştırılması için düzenlenen toplantıda EBSO Meclis Üyesi Gülfem Yorgancılar Perçin, Cam Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı

Yeni Asır Gazetesi
2.5 Milyar Dolar "Camlardan" Uçuyor

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Cam ve Seramik Ürünleri Meslek Komitesi tarafından düzenlenen toplantıda her yıl camlardan Türkiye'nin 2.5 milyar dolarının uçtuğu ifade edildi. Enerjinin verimli kullanımı ve tasarruflu cam ürünlerinin kullanımının yaygınlaştırılması için düzenlenen toplantıda EBSO Meclis Üyesi Gülfem Yorgancılar Perçin, Cam Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Semavi Yorgancılar ile konunun uzmanları görüşlerini açıkladılar.

Toplantıda konuşan EBSO Meclis Üyesi Gülfem Yorgancılar Perçin, enerji tasarrufunda camın önemine dikkat çekmek istediklerini söyledi. Ege Bölgesi'nde soğutma giderlerinin ısıtmanın 4 katı olduğuna işaret eden Perçin, bölgenin enerji ve enerji kaynaklarına gösterdiği özeni vurgulamayı amaçladıklarını kaydetti.

Enerji politikaları

Cam Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Semavi Yorgancılar ise, enerji tasarrufunun önemine dikkat çekerek, Türkiye'nin enerji politikalarına dikkat çekti. Yorgancılar, "Maalesef ülkemizde kullandığımız enerjinin neredeyse tamamını ithal ediyoruz. Bunu bir havuza benzetiyorum. Bir taraftan havuzu doldurmaya bir yandan da tasarruf etmeye çalışıyoruz. Türkiye'de 2.5 milyar dolarlık enerji kaybı var. Isınmak için yılda 10 milyar dolar doğalgaz ithal ettiğimiz göz nüne alındığında, bunun yüzde 25'ini camlarımızdan heba oluyor" diye konuştu.

Küresel ısınma

Fransa'nın önde gelen şirketlerinden Saint-Gboian Glass'ın kaplama teknolojileriyle tasarrufu 3-5 kat arttıran camlar ürettiğini kaydeden Yorgancılar, yazın soğutma kışın ise ısıtma giderlerini önemli katkıda bulunduğunu söyledi.

Konuşmacılardan Uzman Şener Ungan ise küresel ısınmanın dünya üzerindeki etkilerini anlattı. Küresel ısınmanın etkilerinin azaltılmasında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının çok önemli olduğuna işaret eden Ungan, "Bu konuda enerji tasarrufu da önemlidir. Evimizde, işyerimizde hatta fabrikalarımızda her yerde cam kullanılıyor. Camların enerji tasarrufu ağlaması ülkemizin milli kaynaklarının boşa atılmamasını sağlayacaktır" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-5-milyar-dolar-camlardan-ucuyor_77833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!