Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2 Bin Aile Arazilerine Değerinin Altında Fiyat Verilmesinden Rahatsız

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde yapılacak C ve D Termik santralleri nedeniyle iki kasaba ve dört köy Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından istimlak edilecek.

Zaman GazetesiSPAN lang=EN> Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından çizilen projeye göre Bakraç Kasabası, Şahinkaya Beldesi, kısmi olarak, Çobanbeyli kasabası, İğdemlik (Sinekli), Kuşkayası, Yazıbelen ve Kangal köyleri 26 Haziran'da yapılacak ihalenin sonuçlanması durumunda kamulaştıracak. Yaklaşık 2 bin aile termik santral kamulaştırmasından etkilenecek. EÜAŞ, dönüm başına 4 bin YTL para veriyor. Vatandaşlar ise kendilerinin yerlerinden yurtlarından edilmesine karşı bu fiyatı az buluyor. "Bu fiyattan almak istiyorlarsa biz satmak istemiyoruz" diyen halk, arazilerine değer olarak Ankara Polatlı ve Artvin Yusufeli'ndeki gibi daha önce kamulaştırılan yerlerin emsal alınmasını istiyor.

İstimlak edilecek köyler arasında bulunan Yazıbelen Köyü Muhtarı Oğuz Hurmanlı, farklı yerlerdeki kamulaştırmalara verilen parayla kendilerine verilen miktarın arasında çok büyük fark olduğunu söyledi. Köylerinin kamulaştırılması sonucu insanların evlerinden yurtlarından edileceğini hatırlatan Hurmanlı, "Ankara Polatlı'da istimlak edilen kıraç arazi için dönüm başına 13 bin 500 YTL, Artvin'in Yusufeli ilçesinde 30 bin ile 42 bin YTL arasında fiyat verilmiş. Benim sulak arazime, dönümüne yaklaşık bir ton buğday veren arazime, Türkiye'nin en iyi çerezlik ayçekirdeği veren arazime 4 bin YTL veriliyor. Mahkemeye veriyoruz bu fiyat 5 bin 800 YTL oluyor. Burada ciddi bir haksızlık var. Evlerimize 25 bin ile 35 bin YTL arası para veriliyor. Burada insanlar kerpiç evlerinde rahat ve huzur içinde yaşabiliyorlar. Ama alacakları parayla acaba bir ev alabilecekler mi?" diyor.

Muhtar Hurmanlı, bunun yanında 60 yıldır davalı bulunan arazilerin olduğu gibi, hiç arazisi olmayanların daha fazla mağdur olacağına dikkat çekti. EÜAŞ'ın hak edilen parayı tapu karşılığında verdiğini hatırlatan Harmanlı, 60 yıllık davalı olan arazilerin bulunduğunu, bunların hiç birinin tapusunun bulunmadığını belirterek, yüzlerce insanın bu şekilde mağdur alacağını kaydetti.

Çobanbeyli Kasabası Belediye Başkanı İsmail Mert, kamulaştırmada bulunan belirsizliklere değindi. Mert, hergün belediyeye onlarca kişinin geldiğini, ev yapmak için ruhsat istediğini aktardı. Kasabalarının kısmen kamulaştırma kapsamı içinde olduğunu dile getiren Mert, "Valilik yeni yapılaşmaya müsaade edilmemesi için bizi uyardığı için ruhsat veremiyoruz. Böyle olunca da vatandaşımız şu an mağdur durumda. Konunun biran önce açıklığa kavuşmasını istiyoruz" dedi.

Afşin Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Fikri Kılıç, kamulaştırmadan dolayı 2 bin ailenin psikolojik bunalım içinde olduğuna değindi. Yapılacak termik santralden yaklaşık 2 bin ailenin ve 10 bin kişinin olumsuz etkileneceğine dikkat çeken Kılıç, "Burada yaşayan insanların hayatlarında, kamulaştırmadan dolayı birçok belirsizlik var. Herkesin psikolojisi bozulmuş durumda" diye konuştu

Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar da, insanların ellerinden topraklarının alındığını, göçebe durumuna düşürüldüğünü dile getirerek, "Kamulaştırılırken bu durum göz önüne alınmalı. Vatandaş tarlasının kamulaştığını sabah tarlasına gittiğinde öğreniyor. Şu an kamulaştırılacak alanlar verimli, sulu tarım arazisi. Burada Türkiye'nin en kaliteli ayçekirdeği yetişiyor. Türkiye'nin şeker oranı en yüksek şeker pancarı yetişiyor" ifadelerini kullandı.

1997 yılında kamulaştırma olduğunda EÜAŞ'ın o zaman dönüm başına insanları memnun edecek para verdiğini hatırlatan Avukat İlhan Polat, bugün ise vatandaşa verilen istimlak bedelinin tatmin edici olmaktan uzak olduğunu ifade etti. Bölgede kamulaştırılacak araziler arasında 60 yıldır davalı olan tarlaların da bulunduğuna dikkat çeken Avukat İlhan Polat, 1948 yılında dava açılmasına rağmen 60 yıldır vatandaşın arazisine keşif için bir kez olsun mahkeme heyetinin gitmediğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-bin-aile-arazilerine-degerinin-altinda-fiyat-verilmesinden-rahatsiz_62271.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!