Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2 Milyar Dolarlık Arz

TAV hisseleri 15 - 16 Şubat'ta halka arzedilecek. Ardından Sağlam GYO ve daha sonra da Halkbank'ın yüzde 25'inin halka arzı var. Bu üç arzla toplam 2 - 2.5 milyar dolarlık gelir elde edilmesi bekleniyor.

Milliyet Gazetesi
2 Milyar Dolarlık Arz

orsaya büyük halka arzlar geliyor. TAV, Halkbank ve Sağlam Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nda (GYO) halka açılma süreci başladı. Bu şirketlerle 2-2.5 milyar dolara yakın bir halka arz işlemi gerçekleşmiş olacak. TAV, 15 - 16 Şubat tarihleri arasında sermayesinin yüzde 16'sını halka açıyor. Ek satışla birlikte yaklaşık 327 milyon dolarlık arz bekleniyor.

Halkbank'ın yüzde 25 hissesi mayıs sonu ya da haziranda halka açılacak. Piyasa değerinin 7 - 8 milyar dolar olduğu tahmin edilen Halkbank'ın halka arzından 1 milyar 750 milyon dolar ile 2 milyar dolar arasında gelir bekleniyor. Halkbank için ÖYK kararının ardından Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) onayı beklenecek. Daha sonra yurtiçi ve yurtdışında road-show'a çıkılacak.

Önümüzdeki günlerde Ülker grubu şirketlerinden Sağlam GYO'nun da 7.7 milyon YTL'lik halka arzı yapılacak.

Şener: Yelkenleri açtık
TAV İcra Kurulu Başkanı ve CEO'su Sani Şener, şirketin halka arzından elde edeceği gelirin yüzde 75'inin ana ortaklar Tepe ve Akfen gruplarına gideceğini, kalan yüzde 25'inin de şirketin yatırımlarına ayrılacağını söyledi. Şener, halen işletilen 4 havalimanına ek olarak çevre ülkelerdeki 70 milyar dolarlık havalimanı işletmeciliği pazarından pay almak istediklerini söyledi. Şener, "10 yılda 10 terminal diye bir hedef koymuştuk, 6'ncı yılımızda 4'ünü gerçekleştirdik" dedi.
Şener, Tunus'ta iki havalimanı için teklif verdiklerini , Ürdün'deki bir havalimanı için de yeterlilik kazandıklarını söyledi. Halen inşaatını yaptıklarını Batum'un işletmesine talip olduklarını kaydeden Şener, Varşova, Prag ve Bratislava havalimanları projelerinin de önlerine gelebileceğini söyledi.

Seçimleri sormuyorlar
Şu anda 40 adet yatırım bankası ve fonla görüştüklerini, Türkiye'ye çok ilgi olduğunu ifade eden Şener şöyle konuştu:
"1.2 trilyon dolar fonu yönetenlerle görüştük. Türkiye'yi yükselen pazarlar içinde en ileriye koymuşlar. 2007 yılı için ümitli olduklarını gördüm. Seçimleri sormuyorlar. Rüzgâr, havacılık sektörü için çok doğru yönde esiyor ve TAV da yelkenlerini bu rüzgâra doğru çok iyi şekilde kurmuş durumda."

327 milyon dolar gelir
TAV sermayesinin yüzde 16'sını halka açıyor. Ek satışla birlikte toplam yüzde 18.4'ü halka açılacak. TAV hisseleri 15 -16 Şubat arasında 8.55 - 10.20 YTL fiyat aralığından toplanacak ve son fiyat talebe göre belirlenecek.
Halka arzda ek satış olmazsa 331.3- 399.1 ek satış olursa 381 - 459 milyon YTL'lik arz geliri bekleniyor. Halka arzın yüzde 69'u yurtdışına, yüzde 30'u küçük yatırımcılara, geri kalanı da yurtiçi kurumsal ve yurtiçi alım gücü yüksek yatırımcılara satılacak.

Ocak ayında en yüksek reel kazanç borsadan geldi
Finansal yatırım araçları arasında en yüksek reel getiriyi ocak ayında borsa, yıllık bazda ise külçe altın sağladı.
Borsa endeksi ocakta tüketici fiyatları (TÜFE) bazında yüzde 0.76 reel getirisiyle yatırımcısının yüzünü güldürdü.
Yıllık değerlendirmelerde ise külçe altın TÜFE bazında yüzde 15.79 ile yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-milyar-dolarlik-arz_51747.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!