Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2 Milyar Dolarlık Özelleştirmeye Onay

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan 4 ayrı Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararına göre, Kurul, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (Bedaş) 1.225 milyar dolar bedelle Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.-Österreichische Elektrizitatswirtschafts Aktiengesellschaft (Verbund)-Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. Ortak Girişim Grubuna satılmasına onay verdi.

NTVResmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan 4 ayrı Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararına göre, Kurul, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (Bedaş) 1.225 milyar dolar bedelle Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.-Österreichische Elektrizitatswirtschafts Aktiengesellschaft (Verbund)-Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. Ortak Girişim Grubuna satılmasına onay verdi.

Kurul ayrıca, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (TEDAŞ) Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’deki (Sedaş) yüzde 100 oranındaki hissesinin 600 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren ve Ak Enerji ile Çek şirketi Cez ortaklığında olan Akcez Ortak Girişim Grubu satışını onayladı.

Akkök Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman yapılan yazılı açıklamada, “Bugüne dek yaptığımız yatırımlar ve halen süren yatırımlarımız bu sektöre ciddiyetle odaklandığımızın kanıtıdır. Enerji üretimindeki hedefimiz beş yılda 3,000 Megawatta (MW) ulaşmak. Bu arada üretim yanında Sedaş dağıtım ihalesi de enerji sektöründeki hedeflerimiz bağlamında önem taşıyan bir gelişme” dedi.

ÖYK, TCDD’ye ait Bandırma ve Samsun Limanlarının “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmeleri amacıyla yapılan ihaleler sonucunda limanların işletme hakkının 175 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Çelebi Ortak Girişim Grubu’na devredilmesine onay verdi.

Aynı gazetede yer alan son karar göre, ÖYK Tekel’in Ayvalık Tuzlasına ait tuz üretim işi, Finans Enerji Maden Metalurji Sanayi ve Ticaret A.Ş.-FEM Ortak Girişim Grubuna işletme hakkının 6.12 milyon dolar bedelle devredilmesini ve satılmasını onayladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-milyar-dolarlik-ozellestirmeye-onay_63924.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!