Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

20 Yıl Önce Pazara Giren Sika Türkiye Bölgesel Bir Güç Oldu

Yapı kimyasallarının Türkiye’de, diğer yalıtım kalemleri gibi son yıllarda çok ciddi bir gelişme çizgisi yakaladığını kaydeden Sika Yapı Kimyasalları A.Ş. Pazarlama & Teknik Servis Hizmetleri Müdürü Turgay Özkun, Sika’nın 20 yıl önce küçük ölçekli beton katkıları ve toz üretimiyle başlayan üretim sürecinin bugün tek vardiyada yıllık 130 bin tonluk

yapi.com.tr
20 Yıl Önce Pazara Giren Sika Türkiye Bölgesel Bir Güç Oldu

STRONG>Sika’nın İsviçre’de St. Gotthard demiryolu tünelinin elektrifikasyonu projesiyle başlayan serüveni 100 yılı geride bıraktı. 1910 yılında Kaspar Winkler tarafından İsviçre’de kurulan şirket, bugün dünya genelinde 100 şirketiyle 80 ülkeye yayılmış durumda. Şirket, yapı ve endüstri kollarında, özel kimyasallar konusunda faaliyet gösteriyor. 20 yıldır Türkiye pazarının da önemli aktörlerinden biri olan Sika’nın beton katkılarından endüstriyel zemin kaplamalarına, mastik ve yapıştırıcılardan çelik koruyuculara, su yalıtım malzemelerinden tamir-koruma ürünlerine ve yapısal güçlendirme malzemelerine kadar çok geniş bir ürün grubu yelpazesi var.

Yapı kimyasallarının Türkiye’de, diğer yalıtım kalemleri gibi son yıllarda çok ciddi bir gelişme çizgisi yakaladığını kaydeden Sika Yapı Kimyasalları A.Ş. Pazarlama & Teknik Servis Hizmetleri Müdürü Turgay Özkun, Sika’nın 20 yıl önce küçük ölçekli beton katkıları ve toz üretimiyle başlayan üretim sürecinin bugün tek vardiyada yıllık 130 bin tonluk bir kapasite yakaladığını söyledi. www.yapi.com.tr için bugün Sika’nın geldiği noktayı değerlendiren Özkun, “Hem likit, hem toz, hem de epoksi; işletmesi farklı üç başlıkta olan bu üretimde, eğer vardiya sayısını üçe çıkarırsak 400 bin tonu aşan bir kapasitemiz olduğunu söyleyebiliriz. Artık bölgesel bir güç olan Sika Türkiye, üretim kapasitesi, ar-ge si, cirosu, müşteri portföyü ve dağıtım gücü bakımından Sika’nın faaliyette bulunduğu 80 ülke içinde hep ilk onda yer alıyor” dedi.

Daha önce Sika’nın Güney Avrupa operasyonları içinde yer alan Sika Türkiye’nin, üç yıl önce gerçekleştirilen yeniden yapılanma sürecinde oluşturulan IMEA (India, Middle East & South Africa) bölgesine kaydırıldığını hatırlatan Özkun, bununla birlikte üretim ve satış operasyonları  açısından da farklılaştıklarını açıkladı. “Çok geniş bir ürün yelpazemiz var; dolayısıyla çok geniş bir müşteri grubumuz var” diye konuşan Özkun, şöyle devam etti:

“Üç yıl önce, bu geniş müşteri grubuna daha iyi odaklanabilmek için merkez yönetimimiz tarafından ‘iş birimi’ modeli geliştirildi. Model çerçevesinde şirket, kendi içinde dört ana birime ayrıldı. Bu birimlerden biri olan beton grubunda hazır beton tesislerinin yanısıra tünel, baraj gibi büyük ölçekte projeler gerçekleştiren büyük müteahhitler var. Dağıtım kanallarımız da bir diğer birimimizi oluşturdu. Dağıtım kanallarımız içerisinde bölge distribütörleri, bayiler, yapı marketler ve diğer satış noktaları var. Uzman uygulayıcılarımız da bir birim oluşturdu. Örnek olarak çatı su yalıtımı,yapısal güçlendirme ve Endüstriyel zemin kaplamaları gibi belli ürün gruplarımız, özel eğitimli uygulayıcılar gerektiriyor. İşte bu iş birimimiz bünyesinde sadece özel uygulama işleri yapan, özel eğitimli uygulayıcı bayilerimiz var. Ayrıca, otomotiv, marine ve dış cephe sistemleri elemanları sektörlerini de kapsayan bir endüstri grubumuz var”.

İnşaat sektörün yakın zamanda yüzde 19’luk bir küçülme yaşadığını anımsatan Özkun, 2010 yılıyla birlikte bir toparlanma beklediklerini, ancak asıl düzelmenin 2012 yılında gerçekleşmesini öngördüklerini söyledi. Mevcut binaların renovasyonunun kendileri için yeni bir pazar oluşturduğuna değinen Özkun, uluslararası projeler gerçekleştiren Türk firmalarını, yöneldikleri pazarları da yakından takip ettiklerini açıkladı. İhracatın toplam ciroları içinde yaklaşık yüzde 15 paya sahip olduğunu belirten Özkun, ar-ge yatırımlarıyla ihracat için ellerini güçlendirdiklerini ve buradaki en büyük pazarlarının Orta Asya ve Türki Cumhuriyetleri olduğunu sözlerine ekledi. Sika için yeni bir pazar olan çimento katkıları alanında Türkiye’nin ar-ge merkezi olarak seçildiğini dile getiren Özkun, “Ar-Ge merkezi olan Türkiye, IMEA ülkelerine bu anlamda hizmet sunacak” dedi.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/20-yil-once-pazara-giren-sika-turkiye-bolgesel-bir-guc-oldu_79858.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!