Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

"Ben Şu Anla İlgileniyorum"

2006 Uluslararası 'Yüksek Yapılar Büyük Ödülü' Jean Nouvel’in Barselona’daki yapısı ‘Torre Agbar’a verildi.

2006 Uluslararası 'Yüksek Yapılar Büyük Ödülü' Jean Nouvel’in Barselona’daki yapısı ‘Torre Agbar’a verildi.

ArchNewsNow
2006 Uluslararası 'Yüksek Yapılar Büyük Ödülü' Jean Nouvel’in Barselona’daki yapısı ‘Torre Agbar’a verildi.

Diğer ödüllere ise Calatrava’nın Malmö’deki ‘Turning Torso’su, Delugan Meissl Architects’in Viyana’daki ‘Wienerberg’ kulesi, Mecanoo’nun Rotterdam’daki ‘Montevideo’ kulesi ve Riken Yamamoto & Field Shop’un Pekin’deki ‘Jian Wai SOHO’ binası layık görüldü.

Jean Nouvel’in 142 metre yükseklikteki yapısı Torre Agbar, kısa adı ‘Agbar’ olarak bilinen Katalan belediyesinin altyapı işlerinin yönetim binası olarak hizmet veriyor.

Yapının dikkat çekici özelliklerinden biri cephesi. 35 katlı bu kulenin cephesinde beton yüzeye monte edilmiş 25 farklı renkte ve değişik konfigürasyonlarda alüminyum panel bulunuyor. Gün içinde bu paneller krımızıdan maviye kadar değişen bir skalada renk değiştiriyor. Yapının üst bitimi ise beyaz çelik ve camdan inşa edilmiş bir kubbe şeklinde. Beton kabukta yer alan 4400 kare pencerenin önünde konumlandırılmış cam kabuk, aynı zamanda ısısal konfor sağlarken yapının içinden de dışarısının şeffaf olarak algılanmasını sağlıyor.

Agbar Kulesi'nin cephesindeki
renkli cam paneller

Değerlendirmeye 11 ülkeden 19 yapı katılırken, katılımcıların üçte birini, yüksek yapılar konusunda yeni bir trend başlatan, Asya’da ya da Asya firmaları tarafından inşa edilmiş yapılar oluşturuyordu. İlginç bir tespit ise, ABD’den hiçbir projenin bu değerlendirme kapsamında yer almaması.

Ödüller sahiplerine 17 Kasım 2006’da Frankfurt’da ‘Paulskirche’de verilecek. Ödülleri organize eden Frankfurt’taki Almanya Mimarlık Müzesi’nde (DAM) 18 Kasım tarihinde günümüzdeki yüksek yapı projelerini konu alan “High Society” adlı bir de sergi açılacak.

Yapıların, ödül kapsamında değerlendirmeye alınabilmesi için beklenen kriterler şöyle: Yapının inşaatının tamamlanmış, en az 100 metre yükseklikte, yenilikçi bir tasarıma ve yüksek teknolojiye sahip, ‘maliyet etkin’ ve kent dokusuna anlamlı bir şekilde entegre edilmiş olması.

Ödül yapının mimar ya da mimarlarının yanı sıra işverenine de veriliyor.

Jürinin ödül alan projelerle ilgili görüşleri:

Agbar Kulesi'nin çelik ve camdan
kubbesinin içten görünüşü
Proje: Torre Agbar, Barcelona
Mimar: Ateliers Jean Nouvel, Paris
İşveren: Aigües de Barcelona / Sociedad General de Aguas de Barcelona SA

Yapının büyük ödüle layık görülmesinin nedeni, yüksek yapılarla ilgili tartışmaya farklı düzeylerde getirdiği seçkin katkıdır.
Yapı Barselona’nın gelişmekte olan bir bölgesinin sembolü olmuştur. Yapının formu, gelişmekte olan bu bölgenin dinamizmini dışa vuruyor. Yapının mimari formu, geometrik olarak karmaşık olsa da temel bir dikkat çekiciliğe sahip. Çok cidarlı cephe sistemi, heyecanlı ve çeşitli bir deneyim üretiyor.

Alışılagelmiş cam giydirme cepheli yüksek yapıların aksine Torre Agbar, sıcak İspanyol iklimine karşılık veren nitelikte. Bina boşluğu, üzerinde birbirinden farklı düzenlemelerde pencere boşluklarının yer aldığı beton bir dış kabuğa sahip. Bu kabuk binanın stabilitesini sağlamanın yanı sıra ısıya karşı da bir kalkan oluşturuyor. Hereket edebilen camlardan oluşan ikinci cidar, arkasındaki masif beton duvar için termal bir ara bölge oluşturuyor. Bu şekilde basit ve akıllıca bir yaklaşımla, ileri teknoloji maliyeti gerektirmeyen enerji-etkin bir strüktür gerçekleştirilmiş.

Çekirdekteki gelişigüzel düzenleme, yapının içinde ferahlık ve birliktelik hissi yaratan, birbiriyle bağlantılı büyük odalara olanak tanıyor.

Geceleri bina kabuğu ışıklarla renkleniyor. Bu ışık buğusu, bu sihirli yapıya heyecan verici olduğu kadar gizemli bir yön katıyor.

Proje: Turning Torso, Malmö, İsveç
Mimar: Santiago Calatrava, Valensiya ve Zürih
İşveren: HSB, Malmö

Turning Torso, olağandışı heykelsi niteliklere sahip. Yapı sembolik görünümünden en küçük detaylarına kadar; yüksek yapılar alanında hiçbir dekorasyon ögesi olmaksızın yeni bir biçimsel zenginlik getiriyor. Yapı, zerafeti, tutarlılığı ve mükemmelliğiyle göz alıcı nitelikte.


Proje: Montevideo, Rotterdam
Mimar: mecanoo architecten, Delft
İşveren: ING Real Estate, Lahey

Yapı, kullanışlılığının yanı sıra yer aldığı endüstriyel bölgenin dönüşümünde önemli bir rol oynuyor. Mimarlar, eski limanın dalgakıranının ucunda kentsel planlama açısından oldukça göze çarpan bir konumda, farklı yüksekliklerdeki 3 yapıdan oluşan tipolojik olarak ilginç bir rezidans tasarlamışlar. Bu üç yapıdan en yükseği olan ve ‘dikey şehri’ temsil eden ‘kule’, birbirinin üzerine istiflenen hacimlerden meydana geliyor. Sonuç; etkileyici mekansal durumları ve 50 farklı daire tipini getiriyor.

Proje: Wienerberg Hochhaus, Viyana
Mimar: Delugan Meissl Associated Architects, Viyana
İşveren: Mischek, Viyana

Wienerberg Hochhaus, sosyal konut kullanımı için tasarlanmış yüksek kalitede bir yüksek yapı olarak çarpıcı bir örnek. Bina temel oranları, seçkin görünüşü ve iyi düşünülmüş detaylarıyla öne çıkıyor. Fransız balkonları ve açık galerileriyle iç mekanların dış dünyayla bağlantılı ve ışık dolduğunu garanti ediyor. Kentsel planlama açısından zorlu koşullar ve programatik bir sonuç önermenin ötesinde yapı, pahalı olmayan malzemelerin kullanılmış olmasına rağmen estetik olarak çekici.
Proje: Jian Wai SOHO, Pekin
Mimar: Riken Yamamoto & Field Shop, Yokohama
İşveren: Soho China Ltd., Pekin

Jian Wai SOHO Pekin’de inşa edilen blokların aksine yenilikçi bir tipolojiye sahip. Kendi başına yükselen bir gökdelen olmaktan öte, 100 metre yükselikteki 15 blokla aynı bölgede yer alıyor. Cepheler homojen ve tanımlı. Derin taban alanı, geniş çeşitlilikte rezidans, ofis ve çok amaçlı kullanıma olanak tanıyor.

3 katlı taban bölümü, ışık alan avlularla aydınlatılan ve gömülü bahçelerin bulunduğu alt katlarla bütünleşerek, keskin ve iyi yapılandırılmış kamusal alanları vurguluyor.
Derleyen: Sena Özfiliz

http://www.yapi.com.tr/haberler/2006-uluslararasi-yuksek-yapilar-buyuk-odulu-jean-nouvelin-barselonadaki-yapisi-torre-agbara-verildi-_45898.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!