Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2007'de Duraklayan Sektör 2008'de Yeniden Canlanacak

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren Dünya Gazetesi için kaleme aldığı yazısında, 2006 yılında ve önceki yıllarda inşaat sektöründe kaydedilen başarının 2007 yılında gerçekleştirilemediğini, fakat 2008'de müteahhitlik sektöründe uluslararası pazarlarla ilgili artış trendinin devam edeceğini söyledi.

Dünya Gazetesi/Erdal Eren006 yılında ve önceki yıllarda inşaat sektöründe kaydedilen başarı 2007 yılında gerçekleştirilemedi. Ancak inşaat sektöründeki bu durgunluk 2006 yılında ortaya çıkan global krizine dayanıyor. Yani dünyadaki çalkantı Türkiye'de de kendini gösterdi ve 2007'nin son çeyreğinde en küçük büyüme rakamı ortaya çıktı. Bu çerçevede 2007 yılı inşaat sektörü için 2006'ya ve 2005'e göre daha kötü geçirdi. Ayrıca 2007 yılında kamu yatırımlarında da yavaşlama dönemi oldu. Ancak hükümet gerçekten kutlamak lazım, genellikle seçim döneminde bütçe disiplininden vazgeçilir. Türkiye'nin disipline bağlı kalıp seçim ekonomisi yapmadı. Bu yine de inşaat sektöründe duraklama dönemi oldu.

2007 yılında yaşanan bu sıkıntıların 2008 yılında yaşanmasını beklemiyoruz. Ancak bu sadece Türkiye'ye bağlı değil. Uluslararası faktörler var. Petrol artışları ve uluslararası krizin boyutu nasıl olsa Türkiye'yi de etkileyecek. Kamu yatırımları açısından başbakanın ekonomiye yoğunlaşmasına yönelik aktiviteleri gözüküyor. Ancak, 2008 yılında ödenekler bu yıla göre daha düşük. Bu kapsamda 2008 yılında farklı finansman modellerinin hayata geçirmesi gerekiyor. Bu sene gündeme gelen kamu özel sektör ortaklığı modelinin 2008 yılında hayata geçirilmesi durumunda kamunun dev projelerin tamamlanmasını sağlayacak ve hareketlenme olacaktır.

Bu arada müteahhitlik sektöründe uluslararası pazarlarla ilgili artış trendi devam ediyor. 2008 yılında da yurtdışı müteahhitlik sektöründeki canlılığın süreceğini umuyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2007de-duraklayan-sektor-2008de-yeniden-canlanacak_58676.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!