Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2008 Yılı İlk Çeyrek Büyüme Rakamları Açıklandı, İnşaat Hız Kesti

Geçen yılın aynı döneminde yüzde 8,8 büyüme oranını yakalayan inşaat sektörü, bu yıl yüzde 2,8’de kaldı. Aynı süreçte sektörün GSYH’dan aldığı pay ise yüzde 6,3 oldu. Sektördeki durgunluk, bağlantılı diğer faaliyet kollarına da yansıdı. 2007 yılının ilk üç ayında yüzde 15,9 gibi yüksek bir büyüme gösteren gayrimenkul, kiralama ve iş

yapi.com.tr
2008 Yılı İlk Çeyrek Büyüme Rakamları Açıklandı, İnşaat Hız Kesti

2008 yılı ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandı. TÜİK’den alınan verilere göre 2008 yılının ilk 3 aylık döneminde, 1998 temel yıllı seri bazında üretim yoluyla hesaplanan gayri safi yurtiçi hasıla, sabit fiyatlarla yüzde 6,6 büyüyerek 24.232 milyon YTL’ye ulaştı.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak tanımlanan inşaat sektörü ise hız kesti. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 8,8 büyüme oranını yakalayan sektör, bu yıl yüzde 2,8’de kaldı. Aynı süreçte sektörün GSYH’dan aldığı pay ise yüzde 6,3 oldu.

Sektördeki durgunluk bağlantılı diğer faaliyet kollarına da yansıdı. 2007 yılının ilk üç ayında yüzde 15,9 gibi yüksek bir büyüme gösteren gayrimenkul, kiralama ve faaliyetlerinde bu yıl yüzde 0,5 küçülme yaşandı.

Sabit sermaye yatırımları ise yüzde 9,5 oranında artış gösterirken, geçen yıl yüzde 4,3 büyüyen kamu gayri safi sabit sermaye oluşumu, bu yıl yüzde 7,7 küçüldü. Bu dönemde, kamunun inşaat yatırımlarında yüzde 12,1 küçülme görülmesine rağmen, makine ve teçhizat yatırımlarında rekor düzeyde artış yaşandı (yüzde 37,2).

Özel sektörün gayri safi sabit sermaye oluşumunda geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,8 olan artış, bu yıl aynı dönemde yüzde 11,3’e ulaştı. Özel sektörün inşaat yatırımlarındaki artış oranı ise yüzde 12,9’dan yüzde 4,8’e gerilerken, geçen yıl yüzde 4,5 küçülen makine-teçhizat yatırımları bu yıl aynı dönemde yüzde 15,6 artış gösterdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2008-yili-ilk-ceyrek-buyume-rakamlari-aciklandi-insaat-hiz-kesti_62414.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!