Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2008’in İlk Yarısında EMEA Bölgesindeki Otel Alım-Satım işlemleri %62 Düştü

Jones Lang LaSalle Hotels’den yapılan açıklamada, 2008’in ilk yarısında EMEA bölgesindeki otel alım-satım işlemlerinin 2007’nin ilk yarısına göre yüzde 62’lik düşüş ile 6.4 Milyar Dolar olarak gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada, kredi darlığı gayrimenkul endüstrisini etkilemeye devam ettikçe, otel yatırım sektöründe değişiklikler yaşanacağı

yapi.com.tr
2008’in İlk Yarısında EMEA Bölgesindeki Otel Alım-Satım işlemleri %62 Düştü

Jones Lang LaSalle Hotels’den yapılan açıklamada, 2008’in ilk yarısında EMEA bölgesindeki otel alım-satım işlemlerinin 2007’nin ilk yarısına göre yüzde 62’lik düşüş ile 6.4 Milyar Dolar olarak gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada, kredi darlığı gayrimenkul endüstrisini etkilemeye devam ettikçe, otel yatırım sektöründe değişiklikler yaşanacağı kaydedildi. Ocak ayından bu yana yatırım için en önemli bölge olan Ortadoğu’da 2007’nin ilk yarısında yüzde 12 olan toplam yatırım hacmi, 2008’in ilk yarısında yüzde 30’a ulaştı. Ortadoğu ülkeleri, doğal kaynaklarına bağlı zenginliklerini çeşitlendirmek amacıyla, dengeli yatırım portföyleri yaratma görevini üstlenmesi için “Sovereign Wealth Funds” (Devlet Servet Fonları)’ı kurdu.

Açıklamada EMEA bölgesindeki otel yatırım pazarındaki temel oyuncularda değişiklikler olduğu, son on yılda pazarda büyük yere sahip olan girişim sermayesi grupları ve gayrimenkul şirketlerinin öncelikli borcu (senior debt) yükseltmeye ve kredi darlığıyla baş etmeye çalıştığı belirtilerek, pazarın önceleri daha agresif oyuncular nedeniyle pazarın dışında kalan diğer alıcı kategorilerine de açıldığı ifade edildi. Gayrimenkul geliştiricilerinin ise, talep ekonomilerinin geleceğinin belirsiz olması ve mevcut portföylerini yönetmekte zorlanmaları nedeniyle pazardaki etkilerinin azaldığına değinildi. 

Jones Lang LaSalle Hotels EMEA Yönetici Direktörü Rob Seabrook, “Bu yıl pazardaki zorluklara rağmen, 2008 yılının ilk yarısında gerçekleştirilen satış hacmi, yine de döneminin rekor rakamlarını kaydeden 2004 yılındaki oranlara göre daha yüksek. Pazar koşulları, uzun süreli yatırımları tercih eden yatırımcıların, son iki üç yıldır rekabet edemedikleri pazara dönmesine ya da yeni girmesine ve tercihen en uygun fiyatlı birkaç anlaşmayı geliştirmelerine imkan veriyor. Bu trendin devam edeceğini ve gelişimin hızlanacağını tahmin ediyoruz. Önümüzdeki altı ay içinde bankacılık dünyası dengeli olacak gibi gözükmüyor. JLL Otelleri; sermaye fonunu yükselten ve pazar hareketlerini takip eden çeşitli gruplarla, kendisini bu senaryoya hazırlayan birçok yatırımcı olduğuna inanıyor. Bu durumun ne zaman  gerçekleşeceğini söylemek oldukça zor; bazı gruplar, 2009’un başlarında ya da sonunda likiditede bir ilerleme olacağını, bazıları ise 2010 yılına kadar zor zamanların devam edeceğini söylüyor. Pazarlar, ne zaman düşecek ve ne zaman yeniden  işlev kazanacak tahmin etmek zor. Ancak pazara yönelik bu bilgiler tahmin edildiğinde en iyi fırsatlar kaçırılmış olacak“ dedi.

Açıklamada ayrıca 2008’in ikinci yarısında da ilk yarıya benzer bir durum yaşanacağı belirtilerek, ikinci yarıda da düşük etkili sınırlı aktiviteler gözlemleneceği, stratejik ve oportunist satın alımlarla portföylerini geliştirmek isteyen uzun süreli yatırımcıların yer alacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2008in-ilk-yarisinda-emea-bolgesindeki-otel-alim-satim-islemleri-62-dustu_63844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!