Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2010 Asıl Şimdi Başlıyor!

Kültür başkenti ne menem bir şey? Avrupa’da dağıtılan Avrupa Kültür Başkenti ünvanlarının tam sayısı kaç oldu? 2013’de bu sayı tam 48’e varacak. Size Guimares, Kösice, Maribor desem? Kuşkusuz Portekiz, Slovenya ve Slovakya’nın gelecek kültür başkentleri olduğunu derhal bilirsiniz! Bu uygulama bittiğinde toplam kaç olacak?

Radikal Gazetesi
2010 Asıl Şimdi Başlıyor!

Kültür başkenti ne menem bir şey? Avrupa’da dağıtılan Avrupa Kültür Başkenti ünvanlarının tam sayısı kaç oldu? 2013’de bu sayı tam 48’e varacak. Size Guimares, Kösice, Maribor desem? Kuşkusuz Portekiz, Slovenya ve Slovakya’nın gelecek kültür başkentleri olduğunu derhal bilirsiniz! Bu uygulama bittiğinde toplam kaç olacak? Şu sırada 2016’nın kültür başkenti adaylarında hazırlıklar sürüyor. Galiba son tarih 2019. Şimdilik. O zamana kültür başkenti 60’ı filan bulur. Geçmişte başkent olmuş şehirlere bir bakmalı. Sibiu diye bir şehir vardı. Kim bilir şimdi ne yapar?

İstanbul’da epey patırtılı hazırlık yılları
yaşandı. 2010 o patırtıya kıyasla sessiz başladı. Mayıs geldi. Sezona girdik. 2010 Ajansı basın ilanlarıyla İstanbul’da 500’ü aşkın projenin olacağını duyuruyor. Mayıs ayında başlayanlarlardan 7 tanesi öne çıkarılmış. İçlerinde Boylu Soylu Yelkenli Yarışı’ndan,
‘40 kadar sanatçının görev aldığı’,
Bezemeleri ve Minyatürleriyle Osmanlı Çeşmeleri’ne kadar çok çeşitli işler var. Ben
yine de Beyoğlu’nun lavanta kokutulduğu
projeyi görmek isterdim. Göremedim.
İstiklal Caddesi boyunca yürüyen kampanya yüksek bütçeli bir iş olduğunu gösteriyor. Açıklamalarda sayılar var. ‘10 bin lavanta
poşeti, 27 bin lavanta esansı, 5 ton lavanta
kokusu, 72 adet lavanta püskürtme fıskiyesi...’ Kimbilir kaç bin turist ve İstanbullu mis gibi lavanta kokusuna maruz kaldı, kalacak?

Hıdrellez Şenliği yine 100 binlerce insanın
sıkış tepiş ama mutlu eğlencesi olarak yapıldı. 2010 Ajansı ilanında tek satır olarak yer almış. Demek Hıdrellez kendi iletişimini kendi yapıyor. Yıllar içinde büyüyüp değişerek sürüyor. Yüzbinlerce insan üstleri aranmadan, kimlik sorulmadan, olaysız bir arada eğlenebiliyor.
Tüm Haliç’i sokak sanatları merkezi haline getirecek projenin 2010’da kendine bir yer bulamamış olmasına hayıflanmamak elde değil.

Yapılanlar gibi yapılamayanlar da konuşulmalı.
İ. Başgöz Hoca yazdı. Bakanlık üzerinden 2010’a verdiği Karagöz Sergisi’ne bir türlü cevap alamadığını. Hoca ‘2010 İstanbul Komitesi adlı bir kurulun yanından bile geçmeyeceğim. Elbet komite bundan bir şey kaybetmez... Ben de bir
şey kaybetmem’ demiş. Ne güzel demiş. Yine de bu işin bir kaybedeni olmalı. Kaybeden belki İstanbullular olabilir. (Bu arada Kültür Bakanlığı’nın 2010’u vesile edip Tarihi Yarımada’daki taksi şöförleri ile esnafa vereceği eğitim programı da pek yakında başlıyor olmalı...)

Tanpınar Edebiyat Festivali de  2010 Ajansı’nca reddedilmiş. Festivali öneren şirkete verilen  cevap öğretici. Red gerekçesi ikili. Birincisi, ‘dünyada yaşanan global ekonomik krizin ülkemize yansımaları’ (ki biz krizin yalnız ve güzel ülkemizi teğet geçtiğine inanıyoruz) sonucu Ajans bütçesinde kısıtlamalar olmuş. Acaba ne kadar? Ajans yöneticileri bütçe kısıtlamasının ne kadar olduğunu pek yakında mutlak açıklar. İkincisi, ‘ajans bütçesinde öngörülen  dengenin sağlanması gerekliliği’. Bu da ‘yorumsuz’ cinsinden bir gereklilik! Neyse.

İlginç olan, gerçekleşen/gerçekleşecek projelerin olduğu kadar gerçekleşme şansı bulamayan projelerin de iletişiminin yapılması. Hem de iftiharla. Hem Başgöz Hoca, hem Tanpınar Festivali organizatörü 2010 Ajansı’ndan destek almadıklarını apaçık söylüyorlar. 2010’un önemli Kazanımlarından biri de kuşkusuz bu şeffaflık.

2010 bittiğinde İstanbulluların ne alıp ne verdikleri de değerlendirilmeli.

 

ETİKETLER: İstanbul 2010
http://www.yapi.com.tr/haberler/2010-asil-simdi-basliyor_79301.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!