Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2010 İstanbul'a Müzeler Getirecek

İstanbul'un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmasıyla ilgili AB'nin kesin kararının Brüksel'de yapılan Bakanlar Konseyi toplantısından sonra açıklanmasını kutlamak üzere İstanbul 2010 girişimi tarafından Atlas Sineması'nda dün bir basın toplantısı düzenlendi.

Radikal Gazetesi/Mahmut Hamsici
2010 İstanbul'a Müzeler Getirecek

stanbul'un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmasıyla ilgili AB'nin kesin kararının Brüksel'de yapılan Bakanlar Konseyi toplantısından sonra açıklanmasını kutlamak üzere, İstanbul 2010 girişimi tarafından Atlas Sineması'nda dün bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul 2010 Girişim Grubu Başkanı Milletvekili Egemen Bağış, Yürütme Kurulu Başkanı Nuri M. Çolakoğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş konuşmacı olarak katıldı.

Katılımcılar İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasından duydukları memnuniyeti, İstanbul'u iyi bir gelecek beklediğini ve sorumlulukların ağır olduğunu söylediler ancak yapılacak projelerle ilgili somut bilgi vermediler. Biz de atılacak somut adımları sorduk. Çolakoğlu, "Her şeyden önce bir şehir müzesi olacak, Sirkeci Garı'ndadüşünüyoruz.

Aya İrini'deki Atrium bölümünde kutsal ikonalar ve emanetler müzesi düşünüyoruz. Silahtarağa projesi sürüyor. Haliç kıyısındaki tersanelerin değerlendirilmesi için Deniz Kuvvetleri'yle görüşeceğiz.

Orada Deniz Müzesi olabilir" dedi. Bağış önemli ihtiyaçlardan birinin bir kutsal emanetler müzesi olduğunu açıklarken Topbaş "Animas Zindanları, Tekfur Sarayı, Zeyrek Süleymaniye projesi somut olarak başladı. İstanbul Kent Müzesi ve Cumhuriyet Müzesi hedefimiz var. 2009'da IMF ve Dünya Bankası Kongresi var. Kongre için 1000 odalı konferans salonu yapacağız. 2010'a kadar konaklama ve ulaşımla ilgili tüm problemleri çözeceğiz. 2011'de yalnız ulaşımla ilgili harcamamız 3. Boğaz köprüsü, Marmaray ve tüp geçit hariç 18.5 katrilyon olacak" dedi. Güler ise Atlas Pasajı'nın sinema dışındaki salonlarının restore edileceğini müjdeledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2010-istanbula-muzeler-getirecek_49520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!