Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2010 Küresel İnşaat Araştırması

Uluslararası sektörel odaklı denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri veren, dünya çapında yaygın profesyonel KPMG lisanslı bağımsız firmaların global ağını koordine eden KPMG'nin Küresel İnşaat Araştırması'na göre; araştırmaya Türkiye'den katılan şirketlerin 2010 yılı cirolarında önemli bir düşüş olmadığı, şirketlerin yüzde 50'sinden fazlasının

yapi.com.tr / AA
2010 Küresel İnşaat Araştırması

luslararası sektörel odaklı denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri veren, dünya çapında yaygın profesyonel KPMG lisanslı bağımsız firmaların global ağını koordine eden KPMG'nin Küresel İnşaat Araştırması'na göre; araştırmaya Türkiye'den katılan şirketlerin 2010 yılı cirolarında önemli bir düşüş olmadığı, şirketlerin yüzde 50'sinden fazlasının bir önceki yıla göre cirolarını artırdığı bildirildi.

KPMG'nin yüzde 46'sı Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da, yüzde 30'u Asya Pasfik'te ve yüzde 24'ü Amerika'da konumlanan 25 ülkedeki büyük çaplı 140 mühendislik ve inşaat şirketinin kıdemli liderleri ile sektöre dair profesyonel bakış açılarını bir araya getirmek adına gerçekleştirdiği 2010 Küresel İnşaat Sektörü ''Belirsizliğe Uyum Sağlamak'' araştırmasına göre, küresel inşaat sektörünün önde gelen oyuncuları, başarı için yeni stratejileri benimserken dikkatli ama iyimser bir tablo çizdi.

Mühendislik ve inşaat şirketleri, yeni hizmetlere ve coğrafyalara doğru genişleme planları yaparken siparişlerinde de artış öngördü. Buna rağmen ekonomik iyileşmedeki yavaşlık, mühendislik ve inşaat şirketlerini daha yalın iş modellerine ve farklı stratejik arayışlara yönlendiriyor.

Uzun süren ekonomik darboğaz ve getirdiği kısıtlamaların, inşaat şirketlerini değişimin üstesinden gelebilecek ve riski yönetebilecek daha güçlü ve esnek iş modellerine yönlendirdiğini ortaya koyan araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 77'si riskleri yönetebilecek gelişmiş sistemlere sahip olduklarını belirtti.

Araştırmanın bulgularına göre, iş modellerinin yeniden şekillendirilmesinin bir başka sonucu da pek çok küresel oyuncunun yeni entegre hizmetlerle yurt dışına açılarak pazardaki şanslarını artırmaları oldu. Katılımcıların yarıya yakını enerji gibi yeni hizmetlere doğru hareketten ya da Orta Doğu, Asya, Avustralya, Afrika ve Hindistan gibi yeni coğrafyalara doğru genişlemeden ötürü 2011'de siparişlerin artacağı öngörüsünü ifade etti. Özellikle Asya Pasifik bölgesindeki katılımcıların yüzde 21'i, 2011'deki siparişlerde artış olacağı yönünde görüş bildirdi.

Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 31'i 2011'de daha çok direkt işçi alımı yapmaları ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi. Şirketlerin çoğu, geçen yıl fiyatları geri çekmek zorunda kaldıklarından dolayı kar marjlarının düştüğünü belirtirken, araştırma sonuçlarında maliyet düşürme önlemleri sayesinde küresel krizin etkisinin nispeten azaldığı da gözlemlendi. Uzun vadeli düşünüldüğünde, şirketlerin yüzde 30'undan fazlasının da belirttiği gibi yeni projelere götürülen daha düşük marjlı tekliflerin etkisi, siparişlerin artacağı öngörüsü ile dengelendi.

Asya Pasifik katılımcılarının yüzde 35'inden fazlası, teşvik çabalarının önemli ölçüde etkiye sahip olduğunu belirtirken, dünya genelinde gerçekleşen kamu teşvik girişimlerinin farklı derecelerde başarı gösterdiği gözlemlendi. Buna karşın, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Amerika katılımcılarının çoğunluğu, teşviklerin pazardaki fırsatları geliştirmediğinin altını çizdi.

Araştırmaya göre, yeni ortamda risk yönetiminin daha da öncelikli bir hal almasının sonucunda, çoğu katılımcı çalışanların eğitimi için yeni programlar, teklif analizi ve planlaması süreçleri ve daha formel risk süreçlerinin oluşturulması ile bu konuda daha fazla çaba göstermeye devam edeceklerini belirtti.

Araştırmaya katılan şirketlerin neredeyse yarısı, hesap verebilirlik konusunda mevcut politika ve prosedürlerin daha verimli olması gerektiğine inandıklarını ifade etti.

Ufukta görünen ekonomik gelişmeye dair işaretlerle inşaat şirketlerinin, bulundukları coğrafyalarını genişletmenin ve yeni tekliflerine kaynak bulma yolları aradığını ortaya koyan araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 47'si, kredilerin kısıtlı olması sebebiyle finansman bulmanın hala çok zor olduğunu kaydetti. Birçok katılımcı, çoğunlukla ABD dışındakiler, eğer kamu desteği varsa, kamu-özel sektör ortaklıklarının (PPP'lerin) sektör için iyi bir şans olduğunu düşündüğünü bildirdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/2010-kuresel-insaat-arastirmasi_85123.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!