Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''2010'da Dünya Kongre Turizminde Yedinciliğe Yükselen İstanbul Kongre Kenti Oluyor''

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul'u dünyanın sayılı kongre ve toplantı merkezlerinden biri haline getirmek misyonuyla çalışan İTO ile İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu'nun (ICVB) girişimlerinin meyvelerini verdiğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''2010'da Dünya Kongre Turizminde Yedinciliğe Yükselen İstanbul Kongre Kenti Oluyor''

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul'u dünyanın sayılı kongre ve toplantı merkezlerinden biri haline getirmek misyonuyla çalışan İTO ile İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu'nun (ICVB) girişimlerinin meyvelerini verdiğini bildirdi.

İTO Başkanı Yalçıntaş, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul'un 2010 yılında dünya kongre turizminde yedinci, Avrupa'da da altıncı olmasının İstanbul'un uluslararası bir kongre destinasyonu olduğunu teyit ettiğini belirtti.

Yalçıntaş, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği'nin (ICCA) hazırladığı rapora göre 2010'da 109 uluslararası niteliğe sahip kongre düzenlenen İstanbul'un, Londra, Lizbon, Amsterdam ve Sidney'i geride bırakmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Yalçıntaş, 2006 Mart ayından bu yana ICVB Başkanlığını da yürüttüğünü hatırlatarak, şunları kaydetti:

''İstanbul 2000'li yılların başında bu listeye yılda yaklaşık 20 kongre ile 40'ncı sıradan girebiliyordu. 10 yılda kongre sayısını hızla artırarak dünyada ilk 10'a girmemiz çok önemli bir başarıdır. Bu başarıda da kuşkusuz ICVB kadar kongre düzenleyen acentelerin çalışmaları ve ulusal dernek ile birliklerin çok büyük katkısı var. Tabii uluslararası standartlardaki kongre merkezleri ve otellerimizin servis kaliteleri de büyük rol oynadı. İstanbul'un bundan sonraki hedefi ilk 10'daki yerini sağlamlaştırarak korumak ve önümüzdeki 5 yıl içinde ilk 5'e girmek olmalıdır.''

İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti sıfatı ile turizmde çok başarılı bir yılı geride bıraktığını belirten Yalçıntaş, ''Bu başarı sayesinde bugün 20-25 bin delegenin katılımı ile organize edilen AIDS, kardiyoloji gibi birçok büyük kongre İstanbul'a gelmeyi düşünüyor'' ifadelerini kullandı.

Yalçıntaş, ICVB'nin İstanbul'a daha fazla uluslararası kongre ve toplantı kazandırmak amacıyla 2007'de başlattığı kongre seferberliğinin de sonuçlarını aldıklarını kaydetti.

Kongre turizminde sürekli başarının ICVB'nin yaptığı gibi planlı ve örgütlü çalışmalarla sağlanabildiğine dikkati çeken Murat Yalçıntaş, şu değerlendirmede bulundu:

''Türkiye'de turizmin çeşitlendirilmesi aşamasında üzerinde en fazla durulması gereken alanların başında kongre turizmi geliyor. Bu amaçla ICVB olarak 2007'de 'İstanbul'un Kongre Elçisi Olun' sloganıyla başlattığımız kampanya, çok önemli bir etki oluşturdu. ICVB, bu program çerçevesinde ulusal dernek, birlik ve akademisyenlerle işbirliği yaptı. Kongre elçileri, yurt dışında katıldıkları uluslararası kongre ve toplantılarda katılımcıları İstanbul'a davet etti. Başlatılan bu kongre turizmi seferberliğinin önümüzdeki yıllarda daha da güçleneceğine inanıyorum.''

Dünya kongre şehirleri sıralamasında İstanbul dışında Antalya da 23 kongre ile 79'uncu sırada yer alırken, İzmir ise 6 kongre ile 284'üncü oldu.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/2010da-dunya-kongre-turizminde-yedincilige-yukselen-istanbul-kongre-kenti-oluyor_87600.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!