Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2012’nin 2. Çeyreği için İstihdam Beklentilerinde Türkiye Yine İyimser

Yeni yayımlanan Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması 2012 2. çeyrek sonuçlarına göre, 'Türkiye’nin Net İstihdam Beklentisi' bir önceki çeyreğe göre yüzde 4 puan artarak +%26 seviyesine çıkıyor. Ankete katılan işverenlerin yüzde 30’undan fazlası 2. çeyrekte işgücü sayılarını artırmayı planladığını söylerken, Türkiye’nin tüm bölgelerinde ve 11

yapi.com.tr
2012’nin 2. Çeyreği için İstihdam Beklentilerinde Türkiye Yine İyimser

ManpowerGroup tarafından dün yayınlanan 2012 yılı ikinci çeyrek Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre Türkiye’deki işverenler önümüzdeki üç aylık dönemde de sağlıklı işe alım beklentilerini devam ettiriyorlar. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye, dünya genelinde istihdam beklentileri açısından geçen çeyrekte olduğu gibi yine en iyimser öngörülere sahip ülkeler arasında yer alıyor. Nisan-Haziran 2012 dönemi için işverenler aktif bir istihdam piyasası öngörürken, 'net istihdam görünümü' geçen çeyreğe göre yüzde 4 puan artarak +%26’ya ulaşıyor. Net istihdam görünümünün, geçen çeyreğe oranla yüzde 2 arttığı fakat geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8 puan geride olduğu görülüyor.

Türkiye’de 2012’nin 2. çeyreği için net istihdam görünümü +%26

Raporun sonuçlarını değerlendiren Manpower Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş, “2012’nin birinci çeyreğindeki öngörülerle karşılaştırıldığında, Türk işverenlerin kuvvetli duruşlarını sürdürdüklerini görmek mutluluk verici. Hatta, işverenlerin işe alım hızlarında az da olsa yükselme olduğu göze çarpıyor. Öte yandan, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre net istihdam görünümlerinde biraz düşüş mevcut; bunu, işverenlerin işe alım planlarını doğrudan etkileyen bazı makro detaylar çerçevesinde analiz edebiliriz. Örneğin,  ABD ve Avrupa Birliği ülkelerindeki süregelen kötü gidişatın olası yansımalarının yanı sıra bölge genelinde bir süredir devam eden Arap Baharı protestolarının yarattığı karmaşanın da bu durumla bağlantısı var. Bu gibi dış etkenlerin özelikle 'bekle ve gör' politikasını benimseyen ve geçen çeyrekte olduğu gibi bu çeyrekte de istihdam rakamlarında değişiklik öngörmeyen yüzde 54’lük işverenin tutumunda önemli olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

En güçlü istihdam beklentisi inşaat sektöründe

Türkiye’nin beş bölgesindeki işverenler sağlıklı işe alım beklentileri dile getirirken, en iyimser tablolar +%29 ile Orta Anadolu ve +%28 ile Ege Bölgesi’nde görülüyor. Benzer şekilde, Nisan-Haziran 2012 döneminde 11 sektörün tamamı çalışan sayılarını artırmayı düşündüklerini ifade ediyorlar. En güçlü istihdam beklentileri ise net istihdam görünümünün +%39 seviyesinde seyrettiği inşaat sektöründe gözlemleniyor.

2012 2. çeyrekte Türkiye en iyimser ülkeler arasında kalmaya devam ediyor

Türk işverenler yılın ilk üç ayında olduğu gibi ikinci ayında da dünyanın en iyimser istihdam beklentilerine sahip ülkelerinden biri olmayı sürdürüyor. Nisan-Haziran 2012 döneminde işe alım planlarının en yüksek olduğu ülkeler Hindistan, Brezilya, Tayvan, Peru ve Türkiye olarak ön plana çıkarken, en düşük işe alım planlarına sahip ülkeler ise Yunanistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti olarak sıralanıyor. Olumsuz görünüm sergileyen bu üç ülkedeki işverenlerin büyük kısmı maaş kesintileri uygulayacaklarını  ifade ediyorlar.

İkinci çeyrekteki işe alım beklentileri geçtiğimiz üç aya oranla 11 ülke ve bölgede zayıflarken, 23’ün iyileşme gösteriyor. Geçen yılın bu dönemine göre görünüm 24 ülkede biraz daha yumuşuyor ve 13 ülke ve bölgede düzeliyor. 2012 1. çeyrek ile kıyaslandığında, Avrupa ve Ortadoğu’daki 23 ülkenin 12’sinde nispeten olumlu bir işe alım beklentisi belirtilirken 9 ülkede işe alımlar hızlanıyor. Net İstihdam Görünümü, geçen yılın aynı dönemine oranla 13 ülkede düşerken, 7 ülkede artışa geçiyor. Bölgesel işe alım planlarının en güçlü olduğu ülkeler Türkiye, İsrail, Romanya ve Norveç iken, Yunanistan ve İspanya ise yeni istihdam açısından en zayıf beklentileri ifade eden Avrupa ülkeleri olarak listede yerlerini alıyor.

Net istihdam görünümü nasıl hesaplanıyor

Manpower’ın araştırmasındaki 'net istihdam görünümü', toplam istihdamda artış öngören işverenlerin yüzdesi alınarak ve bu yüzdeden gelecek çeyrekte işyerlerinde istihdamda bir düşüş bekleyenlerin yüzdesi çıkarılarak hesaplanıyor. Araştırmanın 2012 2. çeyrek sonuçları için Türkiye’de 1.000 işverenle görüşme yapıldı. Bir sonraki Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’nın sonuçları 12 Haziran 2012 tarihinde açıklanacak ve 2012’nin 3. çeyreğine dair iş alım beklentilerini gün yüzüne çıkaracak. Manpower İstihdam Görünümü araştırması Manpower temsilciliği olan ülkelerde ücretsiz olarak sağlanabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2012nin-2-ceyregi-icin-istihdam-beklentilerinde-turkiye-yine-iyimser_91223.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!