Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2023'te İhracat Hedefi 20 Milyar Dolar

2023 ihracat hedefini 20 milyar dolar olarak açıklayan sektör temsilcileri, sahip oldukları büyük potansiyeli ihracata kanalize edebilmek için başta yasa düzenleyici devlet kurumları olmak üzere her kesimden destek bekliyor.

Gazete Haber Türk
2023'te İhracat Hedefi 20 Milyar Dolar

2023 ihracat hedefini 20 milyar dolar olarak açıklayan sektör temsilcileri, sahip oldukları büyük potansiyeli ihracata kanalize edebilmek için başta yasa düzenleyici devlet kurumları olmak üzere her kesimden destek bekliyor. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin, her gecen yıl artan Türkiye’nin ihracat büyümesine  2023 yılı için öngördüğü rakam 500 milyar dolar tutarında. Türkiye’nin bu büyük hedefe ulaşması için TİM’in başlattığı “Türkiye’nin 2023 İhracat Stratejisi’nin Uygulamaya Aktarılması ve Performans Yönetimi Projesi” kapsamında yer alan 12 ana gruptan biri olan Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Sektörü çalışmalarına başladı.23 ihracatçı sektörü kapsayan projedeki 12 ana gruptan biri olan ‘Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Sektörü’nün önderleri, strateji haritasının oluşturulmasına ışık tutacak verilerin tespiti amacıyla bir araya geldi. Gerçekleştirilen üst düzey çalıştay da 2023 ihracat stratejisi ile ilgili zorluklar ve hedefe ulaşmayı sağlamak için odaklanılacak alanlar belirlendi.

Ağaç ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Koordinatör Başkanı ve sektör lideri Abdullah Tever, ağaç mamulleri, kağıt-karton, mobilya, orman tali ürünleri, gemi ve  suda yüzen araçlar gibi geniş bir alanda faaliyet gösteren sektörlerinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Ancak sektörün büyük potansiyelinin yanı sıra büyük sorunlarla da boğuştuğuna dikkat çeken Tever, sahip oldukları büyük potansiyeli ihracata kanalize edebilmek için başta yasa düzenleyici devlet kurumları olmak üzere her kesimden destek beklediklerini dile getirdi.

Sektörlerinin önünün açılması halinde çalıştayın amacı olan ihracat hedeflerine ulaşmanın hiç zor olmayacağını belirten Tever, Türkiye’nin Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri sektörünün 2023 yılı  ihracatını 20 milyar dolar olarak tahmin ettiğini ifade etti. Rekabetçi hammadde temini, istihdamdaki vergi yükünün azaltılması, genellikle yüksek hacimli ürünlerin ticaretinin yapıldığı sektörler için demiryolu olanaklarının geliştirilmesi ile demiryolu-karayolu bağlantılarının kurulması gibi lojistik sorunlarında hükümetten iyileştirmeler beklediklerini belirten Tever, serbest ticaret anlaşmaları ve bazı ülkelerin Türkiye’ye uyguladığı yüksek gümrük vergilerinin kaldırılmasının da önemli olduğunu söyledi. Gemi İnşa Sanayicileri Derneği’ni temsilen toplantıya katılan Genel Sekreter Mustafa Ünar ise Kosder Filosu’nun yaşlandığını ve mutlaka yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti. Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri’nin kurulması ile üretim kapasitelerini ikiye katlayabileceklerini söyleyen Ünar, sektörün sorunlarının çözümüne yönelik gerekli destekleri almaları durumunda Türkiye’nin gemi ihracatı için 2023 yılı tahmininin 20 milyar dolara ulaşabileceklerini ifade etti. Sektör adına önemli kararların alındığı çalıştaya katılan sektör temsilcilerinden edinilen verilerin taranması sonucunda strateji haritasında yer alması planlanan bir rapor da önümüzdeki günlerde hazırlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2023te-ihracat-hedefi-20-milyar-dolar_73779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!